Omega 2.0i8v automaatti tehot hukassa -95

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
koiralohi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 04 Kesä 2006, 18:30
Paikkakunta: Rauma

Omega 2.0i8v automaatti tehot hukassa -95

Viesti Kirjoittaja koiralohi »

Auton käynnistys kierrokset 1500.Noin pari kymmentä sekuntia,sitten lähtee aaltoilee 1500-1700.tyhjä käynti aaltoilee 600-900.Sitten se varsinainen ongelma.Kiihdytys 2000-2300 kierrokset pysähty ja sitten nousee taas 3sadalla ja pysähtyy.Tätä jatkuu tonne n.4200 asti.Jonka jälkeen auto kihtyy normaalisti.(Ihan kuin aukeisi toinen kurkku).Tasakaasulla ei huomaa mitään ajaa sitten 80kmh tai 140kmh.Toi pysähdys on sitä voimakaapi,mitä isompi rasitus.Esim rekan ohitus loivaan ylämäkeen on hirveetä.Vaihdetut osat tulpat,johdot, puola ,ilmamittari ,kaasuläpän asento tunnistin.Mitäs vaihdan seuraavaksi.Vika valo ei pala.Paikallinen oopel liike ei löytänyt vikaa.Laitetaas vielä,jos lähden heti liikeelle.Niin se eka kiihdytys on normaali,seuraava kiihdytyksessä on jo toi ongelma.Eli kun lähden pikatielle on mulla kaksi vaihto ehtoa.Kiihdytä kuin kasikymppinen nainen,jolloin vaihteet vaihtuu aina siinä kahden tonnin kohdalle(kestää ikuisuuden sataan) tai lähde kuin teini ja älä päästä kierroksia alle 4500rpm.Eli ongelma alue on toi 2000-4500rpm.Tulipas pitkä runo :oops: Päästöt on normaalit.
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: Omega 2.0i8v automaatti tehot hukassa -95

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Tulis lähinnä mieleen imupuolen vuoto. Oletko tarkistanut huolella kaasuläppäkotelolle tulevat letkut ja putket ??
Vois ehkä johtua myös moottorin jäähdytysnesteen lämpötila-anturista tai imuilman lämpötila-anturista.
Sitten bensanpaineet kannattaa tarkistaa... bensapumppu voi olla heikossa hapessa , bensansuodatin myös ja bensanpaineensäädin.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
koiralohi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 04 Kesä 2006, 18:30
Paikkakunta: Rauma

Re: Omega 2.0i8v automaatti tehot hukassa -95

Viesti Kirjoittaja koiralohi »

Letkut on käyty pari kertaakin läpi.Bensan paine on tarkistettu oopel-liikkeessä ja bensasuodatin vaihdettiin siinä samassa.Kaikki oli ok.Itsellä tuli mielee imusarjan tiiviste vuotaa.Eikös se ole imuilmanlämpöanturi,kun en ekana imuputkessa putsarista katotuna.
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Re: Omega 2.0i8v automaatti tehot hukassa -95

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

juu on
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Vastaa Viestiin