omega MV6 tyhjäkäyntisäädin

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
aaake
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 18
Liittynyt: 07 Tammi 2007, 18:46
Paikkakunta: Helsinki

omega MV6 tyhjäkäyntisäädin

Viesti Kirjoittaja aaake »

edit: itse itselleni vastaten: ei tuosta lepoasennosta voi päätellä mitään, uudessa säätimessä on samalla lailla raollaan. Mutta vika tosiaan korjaantui vaihtamalla säädin uuteen, putsaus ei auttanut.

Eli onko jollain tarkistaa ehjästä tyhjäkäyntiventtiilistä, että mihin asentoon jousi vetää luistin imusarjan puoleisesta liitännästä sisään katsottaessa.

Itsellä on ongelmia tyhjäkäynnin kanssa. Omassa venttiilissä luisti jää selvästi raolleen. Kun irrotan pistokkeen venttiilistä moottorin käydessä, tyhjäkäynti paranee. Oireilee etenkin kuumalla koneella.

Ja auto on Omega MV6 -98.
Mason
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 12
Liittynyt: 11 Syys 2011, 11:46
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: omega MV6 tyhjäkäyntisäädin

Viesti Kirjoittaja Mason »

Kävin juuri ostamassa uuden tyhjäkäynnintasausmoottorin tyhjäkäynnin seilaamisen takia. Kyseessä vaimon ja itsenikin käyttämä vm. 2000 B2 Omega, 2,5l V6 (X25-jotain).
Uudessa osassa luisti on n. 1mm auki avaantumissuunnan vastaiselta puolelta (siis "yläreuna", jos katsotaan venttiiliä sen ollessa samassa asennossa kun imusarjakotelon kyljessä ollessaan).
Lisäksi, luistin liikesuunnan pystyy helposti kokeilemaan sormellakin (voi testata myös akulla tai paristoilla...tai muulla virtalähteellä). Liikkuu vain toiseen suuntaan.
Havaittava luistin liikkumista on havaittavissa noin 3V jännitteellä. Aukiasenentoon päästään vähän yli 9V jännitteellä.

Sanot tyhjäkäyntiongelmien alkavan moottorin lämmettyä.
Vikana voi olla joko jumittava tasausventtiili, mutta mitä suuremmalla todennäköisyydellä kampiakselin asentotunnistin, joka antaa välillä heikkoa signaalia.
(Tämän kertoi diagnoosiksi Opel-huollon sähkövikaspesialisti n. 20 vuoden kokemuksella).
Audi A6 Avant (C4) 2,5 TDI AOL -1995
Opel Omega Caravan (B2) 2,5 V6 autom. (X25XE) - 2000
Opel Kadett 1,6i 3D (E) autom. 1990 (tyhjänpanttina)
Vastaa Viestiin