Calibra 8v AT --> MT (ehkä x20xev)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
gish
'Senator'
'Senator'
Viestit: 765
Liittynyt: 02 Tammi 2007, 14:44
Paikkakunta: Pohjois-Karjala

Calibra 8v AT --> MT (ehkä x20xev)

Viesti Kirjoittaja gish »

Elikkäs päivää jotta pätkähti!

Niin taitaa olla pätkähtäny tuo kalikan automaatti lootakin? :banghead:

Heittelee vikatilaan ja 4 ei toimi, eikä tuota taida kukaan lootavikaisenakaan ostaa näköjään...

Niin jotta nyt se sitten pitäisi manuaaliksi saada, ja koitan jostain haalia elinten luovuttaja raadon...

Elikkäs A vectrahan toki passaa mut mistä kaikista käy loota, kytkin, vauhtipyörä, polkimet, vivustot, vetarit, yms. ainakin 2.0 8v, mut entäs 1.8i ?

Onko vetarit samanlaiset AT ja MT vai pitääkö luovuttajan olla abseilla varustettu jos ei samat vetarit? Vai jos eri vetaritkin niin käykö automaatin vetareista ulommat nivelet absien kehillä?

Itse toteutushan ei sitten mitään ydinfysiikkaa ole kunhan saan vaan tuon tarvittavan raadon jostain. (saa toki sopivaa yksilöä kaupatakkin)

Pihassa toki myös ois purkuautona b vectra 2.0 16v ecotykillä, mut taitas tulla liikaa hommaa? Ja oisko ees käypäiset osat siinä? Moottorien kannattimet erilaiset / erikohdissa?? (pitäisi uudet rakentaa?) vetarit? käviskö polkimetkaan, vaihdevivusto...? Ja sit ois vielä sähköjen kanssa pelleilyä :/

Ainut vaan että jälkimmäisestä toteutuksesta sais jotain lisätehojakin + ei menis rahaa elintenluovuttajaan (paitsi jos ei osat käy)
NYK. -(z)-: Calibra (c20ne)
EX -(z)-: Calibra AT (c20ne), Vectra A (c18nz), Vectra B AT (x20xev), Vectra B (x20xev), Vectra B (x20xev), Calibra AT (c20ne), Omega B AT (x25xe), Calibra (c20ne), Calibra (c20ne), Vectra A (c20ne)
Vastaa Viestiin