Vetokoukun sähköt eivät toimi jostakin syystä katsottu seuraavat läpi:
- sulake ok
- pistoke ok
- pistokkeelle menevät johdot ok
Tein itse testerin pistokkeelle muutamasta lampusta ja hain biltemasta pistokkeen johon lamput kytkin.
Lisäksi on testattu kahdella eri kärryllä ja ei vain toimi.
Voiko vika olla trailermoduulissa vai puuttuuko autosta ohjelmointi koukkua varten? Itse en ole autossa kärryä vielä vedellyt, joten en tiedä onko koukku koskaan toiminut? Koukku on maahantuojan asentama. Kiitokset etukäteen!
Vetokoukun sähköt ei toimi farmari vectra c 2007
Re: Vetokoukun sähköt ei toimi farmari vectra c 2007
Itselläni toimi koukun sähköt vaikka autoa ei ohjelmoitu ollenkaan koukulle. Valojen ohjelmoinnissa myöhemmin ohjelmoitiin myös koukku käyttöön, ja siinä vaiheessa auto alkoi ymmärtämään mikäli kärryssä on toimimattomia polttimoja. Itselläni on kovilin koukku/sähkösarja. Vikaa alkaisin etsimään juurikin tuosta moduulista, joka tulee sinne vasemmanperäposken "sähkökeskukseen".
EX (2000-2013): Omega B 2.0 8v, 3.0 V6 ja 2.0t
Re: Vetokoukun sähköt ei toimi farmari vectra c 2007
Kiitti vastauksesta
. Vika löytyi lopultakin ja oli niinkin perinteinen kun pistokkeen hapettuminen. Liitimiin ei päällepäin näkynyt mitään, mutta kun paketin avasi niin hapettumaa löytyi. Nyt liittimet käyty läpi kontaktisprayllä, sekä vaseliinia kotelolo täyteen ja takaisin kiinni. Nyt toimii 

