Olisin ostamassa uusia vanteita mutta en ole ennen ostanut omaan autoon uusia vanteita ja kysyisinki että käykö tämmöset vanteet korstoon ettei tuu ulos kaarista ja mahtuu pyörii: elikkä 15 tuumaiset, kumit niis on 195, et 38, noi on ollu jossain almerassa eli keskireikä varmaa 59. Ja vakion corsas on et 49 ja keskireikä 56,5. Pulttijako molemmissa 4x100.
Eipä pientä heittoa välttämättä silmällä näe varsinkaan irtovanteesta, mutta jos sen saa vaikka napaan kiinni ja pyörittää niin voi nähdä helpommin pienemmänkin heiton.
Kuinka leveät nuo vanteet on? Corsan lokarit on aika ahtaat että ainakin hiukan rajoilla saattaa sopivuus noilla olla, mutta saattaapa sopiakin.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Olikohan nimimerkki "Altti450", joka laittoi B-Corsaan juuri tuollaiset 195/55/15 kumit ja sanoi niiden sopivan?
Kokeilepas "hakua", saatat löytää vastauksen.
Verronen kirjoitti:En tiedä onko 3-ovisessa enemmän tilaa kaarissa, mutta ei sopinut ainakaan 5-oviseen ilman pientä pullistamista. Autoa madallettu 40mm
Kuvassa siis vanne 7x15" ET38 ja rengas 195/50
Omat uudet vanteet ja kumit taitaa juuri olla samankokoiset. Ja kokeilin etee niit ja tulee kaarien kohalt ulos ne renkaat milläs levitit noita kaaria ja miten nuo muovit meni sen jälkee paikoilleen? Oon myös ajatellu et tilais ebaystä semmoiset levitetyt kaarimuovit.
Edessä kyllä mahtui lähes ongelmitta minulla pyörimään. Takaa painoin tunkilla ulospäin ihan muovikaarien paikoilla ollessaan, hieman ne irvistävät takapuskurin liitoksesta
Astra 1.8 -98, ex. Corsa B 1.4i -95, Omega B MV6 -95, Vectra B 2.5V6 -96, Kadett 1.3 -89 x2
Noniin nyt kävi mietityttämään että voinko laittaa nämä aluvanteet noilla peltivanteiden pulteilla kiinni vai pitääkö ostaa erikseen jotkut aluvanteiden pultit?
Jos pultin mitta riittää ja kartio täsmää vanteisiin niin eipä niihin sen kummallisempia pultteja saa eikä tarvitse. Jos kartio on eri mallinen niin sitten tietysti tarvitsee uudet, tai jos vanhat jää liian lyhyiksi.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B