Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
moi uutena corsan omistajana het harmaita hiuksia.auto ei käynnisty läheskään aina kunnolla bensa haisee startti tosi pitkä.
vika on lämpimänä,lyö niinkuin jonkun ryypyn päälle.vaihdoin tulpat ja ilmanputsarin ei autanut.miten näissä toimii tuo ryyppy systeemi?
mistä hakea vikaa? auto on ykspisteruisku.kiitos vastauksista.(liityin tänään clubiin)
en löytänyt kyseistä anturia,ei ilmeisesti ole kovin hyvin näkyvillä.
kyselin varaosaliikkeestä toinen antoi 4 eri vaihtoehtoa motonetin sivut yhden.
onko näihin olemassa tosiaankin 4 eri vaihtoehtoa?
onko tuo anturi imusarjassa ja minkä kokoinen?
Kuten tuolla ohjeessakin lukee, kierrä lämpötilatunnistin irti imusarjasta. Näyttäisi olevan startin ja laturin puolivälissä. Tunnistin on sormenpään kokoinen, siihen tulee kaksinapainen liitin.
Ei ole tosiaan ihan päällimmäisenä moottoritilassa. Imusarjan takaosassa kiinni ja imusarja on moottorin takapuolella.
Siinä päällä on imuilmaputki estämässä suoraa näkemistä ja saattaa olla venttiilikopasta tuleva huohotusletkukin suoran näköyhteyden esteenä.
Putken ja letkun voi helposti irrottaa, jos on tarvis
Saattaa olla vaihtoehtoja... eri vuosimalleihin ja eri moottoreihin. Tuossa vuosimallissa voi olla C14NZ - moottori tai X14SZ - moottori. Katso auton manuaalista kumpi moottori on kyseessä. Molemmissa kuitenkin tuo anturi samassa paikassa.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
nyt on sorsaan vaihdettu anturi,tuntuu että toimii auto ajettu lämpimäks,het lähti käymään
anturi maksoi 9.50e motonet. kiitos vastauksista eritoten robertx asiallista tyhmempikin tajuaa