Astra G laturi ongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
thoma
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 21:49

Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja thoma »

Vaihdoin laturin hihnan kiristimen(piti järkyttävää ääntä) ja samalla vaihdoi uuden laturin koska se krohisi jonkin verran ku sitä kädellä pyöritti.
Kolme viikkoa auto toimi normaalisti kunnes laturin valo syttyi ja auto lakkasi lataamasta. Vaihdettiin uus laturi takuuseen Kolme viikkoa eteenpäin ja taas laturi lopetti lataamisen täysin varoittamatta.
Nyt laturi lataa ja viiden sekunnin päästä se voi taas lopettaa lataamisen eli laturin toiminnassa ei ole mitää logiikkaa. Välillä jos kierräättää konetta laturinvalo sammuu mutta syttyy taas kun kierrokset tasottuu.
Autossa oli alkuperäisenä 70A laturi ja tilalle vaihdoin 100A laturin koska vain satasta oli hyllyssä. Auton moottori käy kyllä normaalin tasaisesti eikä mitään sivuäänia ei ole tullut.
Voiko jokin maadoituksen puute tehdä tälläisen oireen? Laturin liitokset olen tarkastanut ja yleisesti konehuoneen ja akun liitokset mutta moottorin omia maadoituksia en edes löytänyt.
Alkaa omat ideat loppumaan mistä vikaa lähtisi seuraavaksi etsimään. Jos joku on törmännyt samanlaiseen laturin käyttäytymiseen niin olisin neuvoista kovin kiitollinen.

Opel Astra G vm.1999 sport
1.8l 16V
ajettu n.250tkm
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

Onko mittariston latauspoltin ehjä?
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
thoma
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 21:49

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja thoma »

Eiköhän se poltin ole ehjä kun edes välillä palaa.. Kun sellainen poltin on joko rikki tai ehjä.
Itse uskon enemmän johonki huonoon liitokseen/maadoitukseen vaikea silti sanoa missä vika oikeasti on?
Ihmeellistä kun laturi ongelmat alkoivat kun vaihdettii uusi laturi, kun minulla on vielä alkuperäinen tallella joka lataa kyllä, se vain krohisi hieman ja se vaihdettii samalla koska luultiin sen pitävän ääntä mutta se olikin hihnan kiristin.
Agiperi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 515
Liittynyt: 05 Heinä 2009, 00:01
Paikkakunta: Kokkola

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja Agiperi »

Jos siinä sama että laturiin menee akulta paksu piuha ja latausvalolle ohut herätepiuha, niin voisi kuvitella että siellä ohuen piuhan puolella on jotain häikkää. Ehkä piuha/liitin ollut niin hapertunut että vaihto-operaatiossa taivuttelut olleet liikaa. Jos heräte ei pelaa niin silloinhan laturi alkaa lataamaan vasta korkeammilla kierroksilla.
thoma
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 21:49

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja thoma »

Kyllä laturille tulee kaksi piuhaa toinen akulle ja toinen ohuempi menee varmaan virtalukolle?
Täytyykin tarkastaa liitosten kunto vielä kerran.
thoma
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 21:49

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja thoma »

Vaihdoin auton alkuperäisen laturin takaisin ja nyt auto toimii taas moitteettomasti.
Eli kaksi uutta laturia on ollut jotenkin viallisia? Millä todennäköisyydellä näin voi käydä?
Täytyy tarkkailla vanhaa laturia ja jos se menee vielä rikki niin sitten autoni rikkoo laturin mutta miten se on mahdollista.
Kiitokset vastauksista!
Agiperi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 515
Liittynyt: 05 Heinä 2009, 00:01
Paikkakunta: Kokkola

Re: Astra G laturi ongelma

Viesti Kirjoittaja Agiperi »

Epäonnisillehan on maailmassa kaikki mahdollista 8)
Eipä nyt ainakaan tällä tampiolla tule mieleen mitään mikä latureita voisi autossa rikkoa, muu kuin että akku tai joku muu sähkövehjes on viallinen ja aiheuttaa laturille epänormaalin suurta rasitusta. Voi kai sitä laturia käpälin kokeilla vaikka ajon jälkeen että käykö miten kuumana, ei sais olla ihan polttavan lämmin.
Vastaa Viestiin