Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Sikamaa
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 27 Touko 2010, 21:17

Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Viesti Kirjoittaja Sikamaa »

Huomenta

Kohtuu hankala ongelma: Zafiran takaluukku ei aukea. Lukko pyörii tyhjää ja lukko on muutenkin todella jäykkä painaa.

Kuikahan tuon luukun saisi auki? Sisustan irroittaminen ei onnistu ilman luukun avaamista..
sisusta rikki puukosahalla jotta luukun lukkoon pääsee käsiksi ja uuden hankintaan?

-S
Matzi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1051
Liittynyt: 28 Tammi 2006, 20:27
Paikkakunta: Vesilahti

Re: Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Viesti Kirjoittaja Matzi »

Sama ongelma on tullut vanhemmiten vastaan parissa farmarimallisessa G-astrassa joilla on ajeltu paljon hiekkateitä. Kun sisarmalleja ovat, niin oletan että toimintahäiriön syy on sama. Ongelma on se, että sinne nappimekanismiin on päässyt kertymään hiekkaa, kuraa jne, eikä se enää nouse täysin ylös. Tällöin mekanismiin kuuluva "vipu" ei pääse kääntymään oikeaan asentoonsa, eikä nappi toimi.
Voit saada sen aukeamaan kun ruiskutat siihen napin tyveen esim WD40:tä tai jopa ihan vettä ja samalla painelet sitä nappia sisään ja ulos sen verran kun se menee. Saa tehdä jonkin aikaa että uittaa tarpeeksi likaa ulos sieltä. Astrassa pääsee kyllä avaamaan takaluukun verhoilunkin yläreunastaan, jolloin pääsee nyppäämään sen auki suoraan vivustosta.
Kummalla tavalla tuon sitten auki saakin, niin se koko nappimekanismi kannattaa purkaa ja puhdistaa kunnolla. Ei ole paha purettava jos yhtään pysyy työkalut kädessä ja puhdistamisella toimii taas vuosia. Sitä nappia voi koittaa myös varovasti hemputella avaimella, jolloin voi nousta hieman paremmin.
Sikamaa
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 27 Touko 2010, 21:17

Re: Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Viesti Kirjoittaja Sikamaa »

Kyllä vain ja näin oli.
Takaluukun lukkoon pääsi käsiksi irroittamalla sisustan alaosan yläreunasta.
Aikamoinen määrä sontaa sieltä muovisen ulko-osan ja lukkosylinterin välistä tuli. Helpoiten tuon sai tehtyä kun poisti sokan sieltä lukkosylinterin perästä ja pääsi ruiskuttamaan wd40:stä sieltä päin. Ja sitten hyvä aika pumppausta kehiin niin hitaasti ja varmasti kaikki tuli pois.
Mutta kaikki ei silti pelaa kuin pitäisi. Keskuslukituksen moottori pelaa mutta ei anna silti avata pelkästä nupista painamalla vaikka keskuslukitus on auki. Avaimella saa silloinkin avata... Kummallista.
En saa puhelimesta tuota kuvaa otettua. Tottakai rupes tietotekniikka temppuilemaan kun yhtä kuvaa vain yrittää siirtää.. :whack:
Keskuslukituksen moottori ei käännä vastiketta tarpeeksi pitkälle että nuppia painamalla osuisi liipasimen alle. Voiko tuo moottori jättää asian puolitiehen?

Tattista neuvoista ny ainakin tähän asti :thumbsup:
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Re: Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

Meillä oli zafiran takaluukun lukossa vähän erityylinen vika http://www.ocf.fi/forum/viewtopic.php?f ... it=+zafira

Juttusi nyt kun ajatuksella luin voi olla että keskuslukon moottori on viallinen,muovirattaista katoaa hampaita ja veto voi loppua puolitiehen.Varmaan selviää irrottamalla keskuslukon vipu ja vetelemällä sitä käsin.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Sikamaa
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 27 Touko 2010, 21:17

Re: Zafira -00 takaluukku on kiinni ja pysyy

Viesti Kirjoittaja Sikamaa »

Tämä ei yllä paikallensa. Tässä kuvassa keskuslukitus päällä. Tuo klipsu kääntyy liipasimen alle kun lukitus on auki, mutta jää 3-5mm päähän ettei yllää alle. Avaimella käännettäessä menee osittain liipaisimen alle..

Kuva
Vastaa Viestiin