Omega B alustasarja

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Bolshoi Booze
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 07 Maalis 2011, 18:00
Paikkakunta: Kortesjärvi

Omega B alustasarja

Viesti Kirjoittaja Bolshoi Booze »

Moikkelis! Omppuun (vm. 2001, 2.2l bensa, sedan) pitäis saada sopivan halpa alustasarja ja olen miettinyt GTS performancea ja ta technicsin coilover sarjaa... Kumpaa itse suosittelisitte? Jos GTS:ää niin 65 vai 50mm madaltavaa eteen? Kontissa on melko tukeva subikotelo ja tällä hetkellä auton perä laahaa ikävästi ja siksi olen hieman kallistunut 65mm versioon... Molemmat oikeastaan saman hintasia, mutta GTS on kiinteästi madaltava, toisaalta voiko tuossa hintaluokassa vielä saada toimivaa coiloveria? :roll: Ja onkos ihmisillä ollu ongelmia esim tuon GTS:n 65mm madaltavan sarjan muutoskatsastuksessa? Eikös suomen laki salli vain 50mm madalluksen..? Ja mitäs puslia tuonne alustaan samalla kannattaa uusia ku uutta alustasarjaa heittää alle? Kiitos etukäteen teille jotka vaivaudutte lukemaan ja vastailemaan! :)
Avatar
Paska Omena
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3301
Liittynyt: 13 Kesä 2010, 01:02
Paikkakunta: Vaasa

Re: Omega B alustasarja

Viesti Kirjoittaja Paska Omena »

Jos katselee varsinkin autoja joissa on korkeussäädettävä alustasarja, niin lähes kaikkia on tiputettu reippaasti enemmän kuin se 50 milliä. Eipä ne katsastuksessa tapaa katsoa muuta, kuin että rengas ei ota mihinkään kiinni ja maavaraa on sen 80 milliä.

Kyllähän tuota TA Technixiä on kehuttu että se on aivan loistava, voi ajaa tosi sporttisesti hakemaan kaupasta maitoa jne. Itselläkin farkussa tuo, mutta paha sanoa mitään järkevää siitä kun vertailupohjana on vanhat Eibachin -30 jouset+vakioiskarit :D Ja kun se on asennettuna farkkuun, niin takajousissa ei riitä kantavuus alkuunkaan ja iskareiksi piti jättää vanhat. :hammer: Sedanissa kaiketi toimii ihan ok, ja saahan siitä sitten säädettyä sen korkeuden just siihen mihin haluaa, tavallisella alustasarjalla noi painavat subbarit sun muut saattaa tuottaa pieniä yllätyksiä.

Puslista: http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 7&t=219341
Vectra C Ecotech -06
Omega B Egotek -97
Agila A Ekotykki -01
Hävitettävät: Vectra C Ekotek -03 ja Tigra Ekotech -97
saippi
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 27
Liittynyt: 11 Heinä 2011, 23:12

Re: Omega B alustasarja

Viesti Kirjoittaja saippi »

Tänään tuli postissa ta-technicsin 40/40 sarja ja piti vaihtaa mutta ei löytynyt pakista 24mm lenkkiä niin ei saatu vanhaa etu iskaria purettua. Laakerit ostin uudet mutta tarvii noi vanhat kupit saada noista irti kun ihan kunnossa vaikuttaisivat olevan.

En siis ihan vielä pysty kertomaan millainen alusta on ajaa :D

Ja autona siis b2 omega vm2000, 2.2l, sedan.
Vastaa Viestiin