Vectra b 2.5 v6- P0100 Mass air flow sensor voltage high
-
Amatööriopelisti
- 'Agila'
- Viestit: 7
- Liittynyt: 26 Helmi 2011, 12:03
Vectra b 2.5 v6- P0100 Mass air flow sensor voltage high
eli vectra on tehnyt nyt keväällä muutaman kerran semmoisen oikun että liikkeelle lähtiessä sammunut,liikennevaloissa, parkkipaikalla ja eilen viimeksi parkkihallista lähtiessä. Tämän jälkeen ei käynnisty vaikka starttaa (startatessa haiskahtaa bensa), ennenkuin odottaa parisen minuuttia, sitten lähtee taas normaalisti käyntiin ja toimii niinkun pitääkin. Yleensä on ollut lämmin moottori mutta eilen parkkihallista lähtiessä oli kyllä ihan kylmä kone. Tänään luin vikakoodit ja opcom antoi seuraavan vikakoodin: P0100 - (1) Mass air flow sensor voltage high - not present. Eli onko tässä nyt kyseessä ilmamassa vai ilmamäärä mittari vika vai ovatko nämä kaksi mittaria sama asia kun kuvahaulla tulee molemmilla hakunimillä ainakin samanlaisen palikan kuva ? eikös ilmamäärämittari ainakin sijaitse tuossa ilmanputsarin ja imusarjan välissä. Missä toinen mikäli nämä ovat kaksi eri mittaria? Onko tässä nyt ainut mahdollisuus hommata uusi ilmamassa tai -määrä mittari vai mitä tulisi tehdä? Koodeja luettaessa virrat päällä näkyi myös koodi P0335 No engine RPM Signal -Present,mutta eikös tämän koodin kuulu tulla näkyviin aina koodeja luettaessa jos auto ei ole käynnissä?
Re: Vectra b 2.5 v6- P0100 Mass air flow sensor voltage high
Ei pitäisi tulla tuota kammenkulmakoodia, vanhemmalla ohjauksella olevissa tulee mutta näissä jotka antaa "nelinumeroista" koodia sitä ei pitäisi tulla. Näin ainakin olen antanut itselleni kertoa, korjatkoon joku joka tietää asian täysin varmaksi.Amatööriopelisti kirjoitti:eli vectra on tehnyt nyt keväällä muutaman kerran semmoisen oikun että liikkeelle lähtiessä sammunut,liikennevaloissa, parkkipaikalla ja eilen viimeksi parkkihallista lähtiessä. Tämän jälkeen ei käynnisty vaikka starttaa (startatessa haiskahtaa bensa), ennenkuin odottaa parisen minuuttia, sitten lähtee taas normaalisti käyntiin ja toimii niinkun pitääkin. Yleensä on ollut lämmin moottori mutta eilen parkkihallista lähtiessä oli kyllä ihan kylmä kone. Tänään luin vikakoodit ja opcom antoi seuraavan vikakoodin: P0100 - (1) Mass air flow sensor voltage high - not present. Eli onko tässä nyt kyseessä ilmamassa vai ilmamäärä mittari vika vai ovatko nämä kaksi mittaria sama asia kun kuvahaulla tulee molemmilla hakunimillä ainakin samanlaisen palikan kuva ? eikös ilmamäärämittari ainakin sijaitse tuossa ilmanputsarin ja imusarjan välissä. Missä toinen mikäli nämä ovat kaksi eri mittaria? Onko tässä nyt ainut mahdollisuus hommata uusi ilmamassa tai -määrä mittari vai mitä tulisi tehdä? Koodeja luettaessa virrat päällä näkyi myös koodi P0335 No engine RPM Signal -Present,mutta eikös tämän koodin kuulu tulla näkyviin aina koodeja luettaessa jos auto ei ole käynnissä?
Ilmamäärä ja -massamittari ovat sama asia, juurikin se mainitsemasi "putkenpätkä" jossa on sähköliitin kyljessä. Uutta jos meinaat hankkia niin hanki suosiolla aito Bosch. Jos saisit käsiisi jostain toimivan niin voisit sillä ensin kokeilla ja varmistaa asian.
Ei enää Omegaa vaan Sitruunapatonkia
-
irYobYetaMis
- OCF Yhteyshenkilö

- Viestit: 4231
- Liittynyt: 01 Joulu 2008, 18:06
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Vectra b 2.5 v6- P0100 Mass air flow sensor voltage high
Eikö 'not present' tarkoittaa että se on joku vanha koodi jäänyt muistissa?
Mut joo, suosittelen että lainat joku toinen maf ja kokeilla. Jos ostat uuden, varmasti saat halvempi ulkomailta!
Mut joo, suosittelen että lainat joku toinen maf ja kokeilla. Jos ostat uuden, varmasti saat halvempi ulkomailta!
Vuoden foruumilainen 2017, 2018
Formulatietäjä 2014
Formulatietäjä 2014
Re: Vectra b 2.5 v6- P0100 Mass air flow sensor voltage high
Juuri sitä se tarkoittaa.irYobYetaMis kirjoitti:Eikö 'not present' tarkoittaa että se on joku vanha koodi jäänyt muistissa?
Mut joo, suosittelen että lainat joku toinen maf ja kokeilla. Jos ostat uuden, varmasti saat halvempi ulkomailta!
Ei enää Omegaa vaan Sitruunapatonkia
