Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
-89 Vectrassa on laturin remmi vinkunut kauan aikaa. Sitä on kiristetty ilman vaikutusta, lukuunottamatta hetkellistä hiljenemistä. Nyt on remmi vaihdettu ja vingahtelee edelleen, paljon vähemmän kylläkin, useimmiten tyhjäkäynnin aikana. Missä vika? Remmi on kuulemma kireällä.
No johan on hankala homma. Aina oon kyllä itse saanut remmit hiljenemään kun on vaan riittävät kireälle pistänyt. Oisivat opelin miehet laittaneet siihen alunpitäen samanlaisen kiristyssysteemin kuin ohjaustehostimen remmille, niin oispa hyvä... eli mutteria pyörittämällä säädetään remmin kireys.
Tarkastappas laturin kiinnityskorvakon kumipuslien kunto.Jos ovat kuluneet ja hihnapyörät eivät ole sen takia "linjassa" voi noita ääniefektejä ilmetä.
Onko muuten kellään mittoja ton c20ne koneen ohajustehostimen puslista.Omassa calikassa ne puslat on kulunu ja hihna rääkäsee ääriasennossa ku se pumppu on hieman vinossa.