Iskarien vaihdosta

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Teemue
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 13 Touko 2006, 14:18

Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja Teemue »

Moi! Astrani on lähdössä pian etuiskareiden vaihtoon kysyttyäni tarjouspyyntöjä. Monessa vastauksessa eriteltiin arvioidut työnhinnat

1. iskunvaimentimet x euroa / kpl
2. asennustyö x euroa
3. mahdolliset lisätyöt erikseen

Onko odotettavissa pelkkiin etuiskareihin liittyen muita välttämättömiä toimenpiteitä jotka tuohon kolmoskohtaan pätisivät?
Avatar
tursas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4716
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja tursas »

Mulla huomattiin, että toinen jousi oli poikki, molemmat vaihtoon ja vähän toista tolppaa piti hitsata iskareiden vaihdon lisäksi, loppusumma nousi 200 € arviosta (n. 200 - 300 €) yht. 567.90 € sis. alv... :D
Avatar
_Jape_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4738
Liittynyt: 10 Touko 2007, 01:17
Paikkakunta: Lahti

Re: Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja _Jape_ »

Teemue kirjoitti: Onko odotettavissa pelkkiin etuiskareihin liittyen muita välttämättömiä toimenpiteitä jotka tuohon kolmoskohtaan pätisivät?
Usein.
Superdiileri.
Maalaus ja hiekkapuhallus työt ammattitaidolla, ota yhteyttä.
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Katkenneita jousia, väljiä koiranluita ja niveliä, paskoja ylätukia jne., onhan noita mahdollisia lisäkulunkeja vaikka kuinka. Kannattaa siis varautua henkisesti ja taloudellisesti hiukan arviota suurempaan laskuun.

Arviostahan ei saa poiketa ylöspäin kuin muistaakseni kymmenen prosenttia eli lisätöihin tarvitaan lupa, mutta jos siellä jotain feelua on niin eipä sitä ole mitään järkeä kasata rikkinäisillä osilla.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
jusa_71
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 118
Liittynyt: 13 Maalis 2012, 11:36
Paikkakunta: Lahti

Re: Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja jusa_71 »

ja sitten kun auto on pajalla niin pidetään se puhelin auki ja kanssa vastataan siihen.
ei tarvitse sitten jälkeenpäin kitistä jos on tehty jotain muutakin samalla että saatu auto kuntoon.
aikapaljon tähän törmää ja tuloshan taas tiedetään :arque:
tech2 ohjelmointia/ vikakoodin luvut lahdessa
opel, saab
nyt myös kaikkien muidenkin merkkien vikakoodien luku ja nollaus
041-5017 228
Altti450
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2831
Liittynyt: 15 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Iskarien vaihdosta

Viesti Kirjoittaja Altti450 »

Missäpäin ja mitä sanovat hinnaks? Kannattanee koiranluut vaihtaa samaan syssyyn, kun tolppia irrotellaan.
VWSharan 2.0TDI, Vectra C 1.9CDTI exiä kymmenkunta ooppelia ja muutama kansanauto.
Vastaa Viestiin