Koneen vaihto?
-
VECTRA irmscher
- 'Admiral'

- Viestit: 191
- Liittynyt: 21 Touko 2002, 03:00
Onkos se vähäpäästöinen?On 2002-07-28 15:34, VPOPEL wrote:
Autoni on Opel Vectra 2.0 GL vm.90. Vectran koneella on ajettu paljon ja se pitäisi vaihtaa. Ajattelin vaihtaa tehokkaampaan koneeseen, joten viisaammat kertokaa mikä olisi paras vaihtoehto?Kävisikö vectra 2000:sen kone ilman suuria muutostöitä?
Kiitos!
Jos on niin tehokkampi kone olisi C20XE.
Ja vaihtoon menisi ainakin taka jarrut,
muusta en muista, mutta tuolta tekniikka osiosta löytyy noita eroavaisuus juttuja, katsele sieltä.
Niin ja jos se ei ole vähäpäästöinen, niin sitten siihen kävisi myös toi 20SEH kone, mitä löytyy ainakin gt vecculista, ja siitä löytyypi likimain 130 heposta.
Viisaammat varmaan voi jatkaa.
-
VECTRA irmscher
- 'Admiral'

- Viestit: 191
- Liittynyt: 21 Touko 2002, 03:00
Moi!Vekkuliisi käy mainiosti C20XE 16 v.kone.Takajarrut on muistaakseni samat kuin NE -moottorilla varustetussa, mut etujarruja en muista.Vaihdelaatikoksi sit F20.tehoja koneessa on 150 heppaa ja pienillä kutituksilla siitä saadaan reippaasti enemmänkin.Kandee pyytää 2.0 NE ja C20 XE moottoreilla varustettujen autojen eroavaisuudet paikalliselta Opelin piirimyyjältä tai sit Opel oy:ltä Helsingistä.Viisainta on ostaa koko paketti eli moottori+vaihdelaatikko ja johtosarjat samasta autosta ettei johtojen kans tule asennuksessa ongelmia, nimittäin C20 XE:tä on ainakin 2 erilaisella johtosarjalla ikävuosien mukaan.Mut kaikenkaikkiaan toi koneen muutos pitäis mennä aika kivuttomasti...
Ei tarvitse muuttaa jarruja C20XE-konetta varten jos alkuperäinenkin kone on 2.0, kuten C20NE. ABS:ien vaatimuksesta tosin en tiedä, sillä ABS on ollut XE 16V-malleissa aina vakiona. Mutta tuolla OCF:n nettisivuston tekniikkapuolella on nuo A-Vectran eroavaisuustodistukset, niistä selviää kun lataa ja tulostaa ne.
-
havericky
- 'Diplomat'

- Viestit: 3852
- Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Janakkala - Turenki
- Viesti:
C20XE asettuu ihan mukavasti E-kadetin keulalle. c20ne kiinnikkeet sopivat mukavasti suoraan. Taakse tarvitset levyjarru päivityksen, sillä koneenvaihdon tehtyäsi jarrujen ja muun alustan pitää vastata mallisarjan suurinta 2.0i 16V GSI Kadettia.On 2002-07-29 20:52, Rami wrote:
Mites tuo C20XE asettuu farkkukadetin (E) keulille??
nyt c20ne:llä ... gsi:n jarrulevyt edessä.
tartteeko taakse levyt kans vai??
<font size=-1>[ This Message was edited by: Rami on 2002-07-29 20:53 ]</font>
-
VECTRA irmscher
- 'Admiral'

- Viestit: 191
- Liittynyt: 21 Touko 2002, 03:00
-
havericky
- 'Diplomat'

- Viestit: 3852
- Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Janakkala - Turenki
- Viesti:
Hinnat vaihtelevat paljolti myyjän ja tavaran kunnon mukaan. Hinta tason pystyy aika hyvin määrittelemään kun seuraa tuota Myydään osia yms. -palstaa.On 2002-07-30 21:38, VPOPEL wrote:
Kiitoksia näistä neuvoista.Nyt vain uutta konetta etsimään. Missä hinnoissa tuollaiset C20XE koneet pyörivät ja vaihdelaatikot????
Sielä on ollut c20xe-mosia ja f20-lootia myytävänä ihan sopivaan hintaan.


