kadett c vinossa

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
vetonivel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 342
Liittynyt: 26 Elo 2011, 16:35

kadett c vinossa

Viesti Kirjoittaja vetonivel »

Auto on pikkusen länässä toiselle puolelle eli kuskin puoli on alempana,huomattavasti.Vaihoin eteen b-asconan jouset lyhennettyinä ja silti vinossa,taakse ei mulla ole vaihto jousia,mites tuo etupää,oisko siinä jotain säätöö ku etupyörät on pystysuunnassa miten sattuu
Avatar
CTi
OCF Member 2015
Viestit: 1411
Liittynyt: 01 Marras 2005, 16:51
Paikkakunta: Lahti

Re: kadett c vinossa

Viesti Kirjoittaja CTi »

Katoithan, että edessä ja takana on jouset saman mittaset keskenään.
Eipä siihen kenollaan olemiseen oikeen muu vaikuta. Edessä ehkä mutkalla oleva alatukivarsi tai läpimädän etupalkin nitkahtanut jousitorni lisäks. Toki jos takajousen yläpäätki on tehty uusiks, niin onhan siinäki voitu ryssiä.

Etupäässä campereita ihmetellessä kato ekaks, että yläpallot on samalla tavalla. Eli samalla puolella tukivartta ja samoiten päin, koska niitä kääntämällä 180 astetta camperi muuttuu muistaakseni pari astetta.
vetonivel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 342
Liittynyt: 26 Elo 2011, 16:35

Re: kadett c vinossa

Viesti Kirjoittaja vetonivel »

Jouset on samanpituset,etupalkki on korjattu ja vaihettu.Vanha etupalkki olikin liian huono korjattavaksi joten se on vaihdettu.Joten taitaa jäähä vioiksi enää etupään kulmat ja mahollisesti kuoleentuneet jouset takana,jousikuppeja ei ole korista korjattu,akselista kyllä ja ne on ok.(taka-akseli)
vetonivel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 342
Liittynyt: 26 Elo 2011, 16:35

Re: kadett c vinossa

Viesti Kirjoittaja vetonivel »

Vika paikallistettu,taka-jouset aivan lurpahtaneet,toiset jouset ja avot,karva on taas suorassa
Vastaa Viestiin