1. Alhainen hankintahinta ja käyttökustannukset (korjaus ja ettei niitä osia paljon menisi) Itse liikun autolla paikasta A paikkaan E ja välissä ne muut kirjaimet. Halvempi parempi niin loput rahat voi käyttää muualle.
2. Ei kalliita tyyppivikoja
3. Ilmastointi
4. Diesel
5. Reilusti menohalua
6. Ei farmari
Ooppelin dieseleistä ei ole kokemusta, vain VAGgilaisista. Kulutus, kestävyys, tyyppiviat jne. kiinnostavat kaikista alla olevista. Kuten myös käyttövoimaveron määrä.
Astra G 2.0 tai 2.2DTi
Suomessa tuo tarjonta on olematonta, mutta Saksastahan noita saisi edullisesti. Ilmeisesti Suomeen ei ole edes tuotu 2.2DTi versiota ? Mitenhän paljon noissa mahtaa autovero olla ? Tullin sivuilta ei löytynyt kumpaakaan, mutta bensavehkeissä näytti 500-1000e olevan. Tässä kylläkin ratkaiseva tekijä että saako tutun kautta vielä tuotua. Itse en lähde&ehdi hakemaan ja aika turha maksaa parin tonnin autosta 1-1.5keuroa hakua.
2.2DTi kiinnostaa enemmän (ei tarvis lastutella) ja ilmeisesti kone on sama kuin Vectrassa joten osien saatavuuskaan ei liene ongelma. Tästä tulisi kyseeseen sedan-versio. 3-ovisia on 2kpl ollut joten ihan tuttua alustaa ja tuskin sedan eroaa kovinkaan paljoa ?
Vanha ja rumahkohan tämä on, mutta sama se kuhan kulkee.
Corsa C 1.7CDTi
Corsasta ei ole mitään tietoa. Ihan o.k peliltä vaikutti ajaa. Pieni se on, mutta hyvin "täyspakkaus" mahtuu kyytiin niin se riittää.
Tämäkin pitäisi sakuilta hakea Suomen heikon tarjonnan takia (ilmastoitu 101hp malli). Ilmeisesti nämä eivät ole kovin "haettuja" autoja sillä Tullin sivuilta ei irronnut minkään näköistä arviota verosta. Toisaalta ymmärtäähän sen, en itsekään lähtisi/lähde tälläistä tilaamaan jos vielä jobbarillekin joutuisi maksamaan.
Corsa D 1.7CDTi
Melkein kuin edellä, mutta tästä näytti saavan myös 125hp versiota, joita en löytänyt Suomesta myynnissä. Ei tarvis lastuttaa.
H-Astran ja Vectrat jätän toistaiseksi taka-alalle. Lähinnä sen takia että menee sitten tuplasti rahaa ja mieluusti käytän rahat muuhun kuin autoiluun. H-Astran vikaketju ei houkuttele, vai ovatko onnistuneet jo korjaamaan viat loppua kohden ? Toinen asia on, että samaan hintaluokkaan meneekin jo Vectra, ehkä sitten kuitenkin mieluummin se.

