Vectra C -07 19CDTI 150hp, kaasuun reagointi nopeammaksi

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Lukittu
hate66
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 29 Joulu 2010, 12:19
Paikkakunta: Nokia

Vectra C -07 19CDTI 150hp, kaasuun reagointi nopeammaksi

Viesti Kirjoittaja hate66 »

Moro,
mites tällaiseen automaattilaatikolla varustettuun saisi tuon kaasuun reagoimisen nopeammaksi alle 2000 rpm:n. Kai sen jotenkin ohjelmoimaan pystyy, jos Sport-napin omaavat saa sen napin painalluksella, ainakin käsikirjan mukaan.

Vapaalla vastaa kaasuun tyhjäkäynniltä, mutta vaihde päällä on se hölmö viive ennen tuota 1700rpm nyppäystä. Huomaa hyvin kun pitäisi risteyksestä lähteä äkkiä johonkin pienempään väliin. Eli kierrokset ei nouse kaasun painalluksen mukana.
Avatar
Tubbe
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2071
Liittynyt: 12 Loka 2007, 23:12
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Vectra C -07 19CDTI 150hp, kaasuun reagointi nopeammaksi

Viesti Kirjoittaja Tubbe »

Tuossa 150hp versiossa ei manuaaliaskillakaan ole vetoa alle 1500rpm joten tuo vaihdepäällä laiskistuminen saaattaa johtua ihan vain moottorin luonteesta. Dieselit ei kovin ripeästi noita kierroksia kerää muutenkaan.
Astra H GTC -05 Z20LER
Vectra B2 Sport -01 Z22SE Ex.
Vectra B2 Sport -99 X20XEV R.I.P (http://s514.photobucket.com/albums/t347/Tubsukka/)
hate66
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 29 Joulu 2010, 12:19
Paikkakunta: Nokia

Re: Vectra C -07 19CDTI 150hp, kaasuun reagointi nopeammaksi

Viesti Kirjoittaja hate66 »

Joo, olen lukenut tuosta hengettömyydestä. Tuli vaan mieleen, kun käsikirjassa mainitaan tuon sport-napin tekevän myös kaasuun vastaamisen herkemmäksi. Aina välillä alkaa ottaan pattiin toi hölmö viive paikaltaan lähtiessä. Onkohan toi Sport-napin asennus, lähinnä ohjelmointi kallis/hankala? Ite ohjelmoijana tiedän, että sen napin joutuu opettamaan tuohon can-väylään ja varmaan vielä päivittää koko hemmetin ECU:n softakin toiseksi?
Lukittu