Lukot (C Cona)

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Karhunen
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 04 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja Karhunen »

Jees, ostin n. 1,5 kk sitten vm. 85 C Asconan, 5 ovinen hatchback. Ongelmana ovat aivan paskat lukot. Takaluukkua en saa auki lainkaan, ja nyt hajosi vielä kuskinpuolen lukko. Kaipailisin vinkkejä ton takaluukun kanssa. Etuovien lukot kiinnostaa kanssa,josko pelkääjänpuolen lukkopesän saisi vaihdettua kuskin oveen, kuinka helposti ?
bone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 803
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja bone »

Parasta olis ehkä hakea jostakin purkuautosta lukkosarja ja putsata se ja sitten asentaa autoosi. Mutta saat kyllä helposti vaihdettu apparin oven lukkopatruunan kuskinpuolelle jos haluat. Lukot vaan irti niin katsomalla selviää miten se puretaan. Varaosia lukkoihin saat Opel-liikkeestä, vielä jopa suht. edullisesti. Muista sitten pitää avain lukossa sisällä kun purat lukkoa osiin, muuten ne haittalevyt lentää pitkin lattioita ja sitten ei ole enää yhtään kivaa.
-respect to the man in the ice cream van-
havericky
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3852
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Janakkala - Turenki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja havericky »

Kuskin/apukuskin oven lukko muistaakseni purettiin poistamalla siitä ympäriltä lukkorengas jonka jälkeen paketti saatiin osiin.
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

joo ja opelilta saa vaikka koko lukkopesän ni ei mee hermot....

mut ne kuskin/kartturin puolen lukot voi vaihtaa menee ristiin...

muuta ku tangot irti ja klipsi pois ja toiselle puolen..

nii ja tosiaan konttiin voipi hommata sähkösolennoidin vaikka romarilta uudemmissaascoissa on ollu viimisiss äjopa ihan vakiona..

<font size=-1>[ This Message was edited by: veksu on 2003-12-08 09:07 ]</font>
Karhunen
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 04 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja Karhunen »

Jep, korjausoppaassa tuo lukon irroitus näytettänkin, tarvitsin lähinnä tiedon tosta sopivuudesta, etten turhaan ala purkamaan tuolla pakkasessa, kun ei tallia oo :smile:.

Solenoidi siis takakonttiin, saa nappia painamalla auki ? Ennen solenoideja ois kiva keksiä että milläs helvetillä tuo kontti eka avataan :smile:
Vastaa Viestiin