]Elikkäs ongelma olisi sellainen että tuntuu että pyyhkijän varsille ei tule liikevoimaa ollenkaan moottori surisee kyllä.
Ilmeisesti raskas lumi oli liikaa jollekkin, joten onkohan ideoita missä vika on? Vectran kyselyssä oli joku "napamutteri" joka löystyy ja siksi ei liiku pyyhkijät
juu ja ohjeita purkamiseen otetaan vastaan
Tuulilasin etureunassa oleva muovi (muistaakseni) lähtee irti parilla ruuvilla reunoistaan ja tuulilasin alimman tiivisteen alla on pienet muoviset klipsit (useampia) jotka käännetään ruuvimeisselillä auki.
Etureunasta muovi on konepeltiä vasten tulevan tiivisteen alla. Tiiviste lähtee nostamalla irti.
Pesureille menee virtajohto liittimen kanssa ja itse muovi on koottu kahdesta kappaleesta.
Pyyhkijät pitää ottaa irti ensin. Pyyhkijöiden "navassa" on musta suojalätkä, tai joskus ainakin ollut.
Siitä pultti auki, keventää hieman sulasta ettei kampea lasia vasten, kevyesti nakuttelemalla irti jos ei helposti lähde.
Pyyhkijän vivusto on about siinä nokan edessä, kun muovit on pois ympäriltä.
Vittumaisin homma tossa purkamisessa on kaivaa lasin tiivisteen alta ne klipsut näkösälle ja taittaa tiivistettä samalla kun kääntää.
Pyyhkimen koneistosta en osaa sanoa. Jotain sielä on antautunu. Vectralla mulla meni vivustosta nivel hajalle ja vain toinen pyyhkijä toimi enää.
siitä tulikin mieleen mimmonen prosessi se on että saa kohilleen sulat.
tainnut olla aikasemminkin jo hituse ketuillaa ainakin konepellissä on osuma jälki
Dwarffe kirjoitti:siitä tulikin mieleen mimmonen prosessi se on että saa kohilleen sulat.
tainnut olla aikasemminkin jo hituse ketuillaa ainakin konepellissä on osuma jälki
Sammutat pyyhkijät,napamutteri löysälle ja mekanismin siirto oikeaan kohtaan.
Muistaakseni omegassa ei ole mahdollista pyyhkijöiden liikkua oman " liikeratansa yli" vain pysähtymispaikka vaihtelee,varovainen kannattaa kuitenkin olla ja välttää tuota tilannetta.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Hahhaaa Ne elää sittenkin oli se napamutteri löystynyt. simppeli homma kyllä kunhan vaa tajus että pyyhkijöitten asento merkit o olemassa, itse en huomannut heti siinä sitte muutaman tovisen. Nipsut tiivarin alla paikoillaan mutta muovista puuttu paloja niitten kohdilta, Eli joku muukin korjannu aikasemmin.....
kiitokset avuista yhtiöni kiittää ja kumartaa