kuiduttaminen 6,5" mideille ovipahveihin?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
lasakinttu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 29 Loka 2012, 01:34
Paikkakunta: riihimäki

kuiduttaminen 6,5" mideille ovipahveihin?

Viesti Kirjoittaja lasakinttu »

joo eli olis tarkotuksena kuiduttaa noille vähän korostavamman näköset ja ihan äänenlaadunkin takia kotelot ovipahveihin.
niin onkos kellään mitään kokemuksia/vinkkejä kuiduttamiseen ku ite en ikinä oo tuon hartsin ja kuidunkanssa lätrännyt
kiitos etukäteen :hammer:
lasakinttu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 29 Loka 2012, 01:34
Paikkakunta: riihimäki

Re: kuiduttaminen 6,5" mideille ovipahveihin?

Viesti Kirjoittaja lasakinttu »

voisko joku vähän selventää? :banghead: :D
Avatar
tuikki
OCF Rahastonhoitaja
OCF Rahastonhoitaja
Viestit: 5017
Liittynyt: 08 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kokkola
Jäsennumero: 2729

Re: kuiduttaminen 6,5" mideille ovipahveihin?

Viesti Kirjoittaja tuikki »

Esimerkiksi Jumitzun projektia kannattaa kattella... sieltä saat hyviä vinkkejä, että miten kannattaa tehdä, mutta myös kuidun käsittelyynkin löytyy varmasti apua.
-19 Astra 1.6T
-02 Astra 2.0T coupe
EX:-16 Insignia 2.0cdti -15 Corsa E 1.4 -07 Vectra 2.8t -06 Vectra 3.0CDTI OPC-line
-98 Vectra 1.6 -94 Vectra 1.8 -08 Astra H 1.9CDTI OPC-line -94 Corsa B 1.4SI
Omega B2 Caravan 2.5 Elegance Astra G Club Caravan 2.0DI
Kornotic
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 24 Marras 2012, 11:06

Re: kuiduttaminen 6,5" mideille ovipahveihin?

Viesti Kirjoittaja Kornotic »

Auton malli helpottas aika paljon neuvoissa. AIVilta(Audio-import, powerset myy) löytyy valmiita muovikorokkeita varmaan nykyään kaikkiin ooppeleihin joissa syvyysongelmia, jotka voi itse sikailla miten tykkää kiinni(omassa Vekkuli b2 aikasempi omistaja laittanu varmaan parituubia silikoonia). Jos kuidulla haluut moisia tehdä niin osta perus biltema polyesteriä ja höttömattoo. Varmaan litran pöntöllä onnistuu ja pienestä kovettimesta riittää johkin toiseenkin hommaan, purkeissa ihan ok ohjeet et miten paranee sekotella. Perus lasikuitu ohje: karhenna vähä alotustartuntaa esim p240 paperilla ja kastele se hartsilla että kuidut pysyy kiinni->kastele se kuitu ja töki kuplat veke->vähän lämpöö esim puhaltimella että kuivuu viel samana päivänä->jatka samaa noin 100 kertaa ja hio p80 paperilla ylimääräset pois.

Suosittelen AIVia tähän hommaan koska korokkeen asentaa n. 5min+kuivuminen, kuidun n. viikon-kuukauden riippuen kuinka nopeesti rupee vituttamaan :D

PS: Kun teet kuituhommia amatööri tasolla niin valmistaudu kuitiamaan kasseja myöten viikon.
Vastaa Viestiin