Maahantuoja kerotti pitämään ilmastoinnin päällä kokoajan kesällä ja talvella!
Käyttöohjekirjassa tuollaista ei mainita..
Tuossa ristiriita ok. Olen kuullut saman ohjeen automaatti-ilmastoiduille autoille.
Onko autossasi automaatti ? manuaali ? puoliautomaatti-ilmastointi ? Voihan se olla aina vaan rikki siten että sadevesi pääsee auton sisälle.
e0101296 sanoi: Jos ilmaa levitetään monista suuttimista alas+ylös tai keski/sivusuuttimiin ja ylös niin automaatti-ilmastointi joka mittaa lämpötilaa termostaatilla laittaa sisäilman kierron päälle riippumatta nappulan asennosta.
Sisäilman kierto on päällä niin kauan kuin haluttu lämpötila saavutetaan. Eli 10-40 minuuttia
Jotta jäähdytyksen moitteeton toiminta taataan, se on kytkettävä kuukausittain toimintaan muutamaksi minuutiksi säätilasta ja vuodenajasta riippumatta. ... Lämpimänä "huuru" kuivuu nopeammasti kun ilmastointi on päällä.
Eka. Liittyy ilmastoinnin toimintakunnossa pitämiseen eikä millään lailla ongelmaasi. On manuaali-ilmastoinnin ohje.
Ilmastoinnin kompuran stefojen voitelemiseksi; tämän saat tehdä talvella ainoastaan kun auto on ollut muutamia tuntia yli +4 C ympäristössä. lämmin talli, parkkihalli tms.
Toka. Puhallus tuulilasille niin huuru kuivaa nopeammin, aivan oikein ja toimiva ilmastointi tehostaa vaikutusta.
Et tehnyt mitään väärin mutta keinoni alkavat olla aika vähissä jos autosi todistetusti on kunnossa muttet näe tuulilasista läpi.
Jos haluat mennä laseistakin kuivaan sekä lämpimään autoon:
1. Käytä moottorin sekä sisätilanlämmitintä. -10 C ja n. 1 tunti on riittävä aika
2. Jos et voi käyttää moottorin sekä sisätilan lämmitintä: Puhallin pitää olla aluksi 0 asennossa ja käytä sitten autoa paikoillaan lämmönsäätimen ollessa kylmällä. (että moottori lämpeää nopeammin) Ymmärtänet että suurimmalla puhallin-nopeudella myös sisäänimettävän kostean/märän/kylmän ilman määrä on suurin ?
Moottorin hiukan lämmettyä, käännä lämpö täysille ja laita puhallus 2 asennossa tuulilasille.
3. Tutki termostaatin ja tutkituta uudestaan autosi ilmastointilaitteen ym. kunto, voihan olla ettei moottori saavuta normaalia käyttölämpötilaa.
4. Pyyhi tuulilasi sisäpuolelta puhtaaksi pesuaineen kanssa talvisinkin kerran kk ssa. kuten on yleisenä tapana, se estää huurtumista.
Ps. Koitin ottaa sulle kuvankaappauksia tuosta manuskasta mutta en onnistunut saamaan niitä tänne liitteeksi, olisit saanut suomentaa mulle kun tunnut olevan niin fiksu.. Netistähän ne löytyy, käy ja pistä vinkkiä mitä teen väärin äläkä läyhää tyhjänpäivästä siellä..
Ihan hyvää hyvyyttäni koettanu kaikin keinoin saada tuulilasiasi kirkkaaksi muttei näin etänä ole helppoa

edit 4.12