ABS + TC sammutus polkimista?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Rizla^^
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4993
Liittynyt: 13 Loka 2010, 16:16
Paikkakunta: Kokkola

ABS + TC sammutus polkimista?

Viesti Kirjoittaja Rizla^^ »

Joskus muistan lukeneeni jostain että vectra C:ssä pystyy jotenkin saamaan tuon luistoeston pois käytöstä starttausvaiheessa polkimien avulla?

pitääkö paikkaansa? nimittäin tänään startatessa jäi ABS + luistonesto valot palamaan ja eivät siis toimineet.. uudelleen starttaus palautti laitteet toimintaan.

toimivat siis täysin normaalisti ja ABS kehät kunnossa. joskus kesälläkin saanut tuon luistoneston pois käytöstä starttausvaiheessa... ja uudelleen starttaus on aina palauttanut hallintalaitteet käyttöön.

vika? vai oliko niin että ne oli mahdollista todellakin jotenkin sammuttaa...
Avatar
l4texi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 240
Liittynyt: 30 Marras 2010, 14:24
Paikkakunta: Kokkola

Re: ABS + TC sammutus polkimista?

Viesti Kirjoittaja l4texi »

Mulla on ollu samaa vikaa/ominaisuutta, että käynnistäessä on jääny palamaan abs ja tc valot. Ja lainaan topicia sen verran että tietääkö kukaan että onko sama homma g astrassa? koneena z22se jos se vaikuttaa jotain?
Opel vectra 2.0dti -99
EX: Opel astra 2.2 sport -02
Ex: Opel calibra 4x4 16V -92
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: ABS + TC sammutus polkimista?

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Vectra C :n osalta uskallan vahvasti epäillä, ettei polkimilla saa ABS +TC - järjestelmää pois päältä. Noissa on ollut kommunikaatiovikaa ECUn ja ABS - ohjainlaitteen välillä.
Teoriassa jarrupolkimen väärä signaalitila voi aiheuttaa järjestelmään vian ja tällöin nuo vikavalot syttyy.
Vikakoodit kannattaisi lukea.

G- Astrassa sama juttu, eli tuskin saa polkimilla poistettua ABS+TC - järjestelmää ... kannattaa rauhallisesti kääntää virrat päälle ja odottaa hetki, että järjestelmät tarkistavat itsensä.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Re: ABS + TC sammutus polkimista?

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

minäkin sain g astrassa pari kertaa absin ja tc valon päälle ilman mitään sen kummempaa syytä. koneena oli xev. uusinta käynnistys korjas ongelman
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Avatar
e0101296
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1264
Liittynyt: 15 Helmi 2009, 19:13
Paikkakunta: Avaruuden pääkaupunki
Viesti:

Re: ABS + TC sammutus polkimista?

Viesti Kirjoittaja e0101296 »

Teoriassa jarrupolkimen väärä signaalitila voi aiheuttaa järjestelmään vian ja tällöin nuo vikavalot syttyy
Kyllä näin tapahtuu käytännössä.

Jos jompikumpi tai molemmat eli jarru tai kytkinpolkimen sähkökytkin on viallinen niin TC / ABS vikavalot syttyvät palamaan.

Polkimien sähkökytkimien mittausohjeet AG: Kytkinpoljin KLIK: ja Jarrupoljin KLIKK:

TC / Luistoneston ohittaminen painonapin avulla
.
Opel sivut: sivustot.net/phweb/Auto/
Autodataa: dropbox.com/sh/hbb7dgfi7nyirn0/AABxi1eOP3mQBcP5i3jGUYfea?dl=0
Vastaa Viestiin