Hej
Vika alkoi pakkasella. Lähti käyntiin mutta oli tehoton ja reagoi huonosti kaasuun. Kahden korttelin jälkeen vika häipyi ja auto kulki normaalisti.
Seuraava päivä sama juttu mutta tällä kertaa hyytyi kokonaan kahden korttelin jälkeen eikä ole sen jälkeen lähtenyt käyntiin.
Auto käynnistyy ja käy sekunnin verran sitten sammuu, eikä edes lupaa mitään ennenkuin on huilannut muutamia minuutteja.
Tätä ollaan tehty:
Tulpat, tulpanjohdot, ilmasuodatin, bensasuodatin vaihdettu, Masinolia sekä bensaa lisätty. Jäähdytinnestettä riittävästi.
Jakoremmi, vesipumppu, laakerit y.m vaihdettu. Putsattu ja tarkistettu kampiakselin anturi.
Bensaa tulee ja lähtee kaasarista. Kipinää tulee hyvin. Puristus 10-11 välillä joka sylinteri. Virranjakaja puhdistettu. Ei vikakoodia (vilkkuu vain 12).
Kaasarissa (1-piste Multec) vaihdettu suihkusuutin, kaasuläpän anturi, joutokäynnin säädin sekä painesäätimen kalvo.
Auto on nyt ollut lämpimässä tallissa kuukauden. Kun vika ilmeni se oli ulkona (-20).
Vaikuttaa että moottori saisi liikaa bensaa.
Opel Vectra A 1,8i 1993 ei lähde käyntiin. SELVIS
Re: Opel Vectra A 1,8i 1993 ei lähde käyntiin.
Olen nyt myös vaihtanut imusarjan ja kaasarin tiivisteet, myös koko kaasari.
Vaihdoin puola, roottori, virranjakajan kansi. Vaihdoin myös Mutronic piiriboxi.
Terveisin Tommy
Vaihdoin puola, roottori, virranjakajan kansi. Vaihdoin myös Mutronic piiriboxi.
Terveisin Tommy
Re: Opel Vectra A 1,8i 1993 ei lähde käyntiin. SELVIS
Niin sain sen toimimaan pari viikkoa sitten. Katalysaattori täysin tukossa.
Kiitos kaikille vastanneille.
Kiitos kaikille vastanneille.