Tuollaiset siellä on nyt sisällä...En tiiä kuinka vimottenpäälle on hiottu, kun kaikki säätö on tapahtunut tiepäällä lennossa tai soffalla datalogista.
penkissä ajettu vain 0.7bar aluetta 10:1 puristuksilla edes hieman paikoilleen.
Alapäässä on tullut tiputeltua ennakoita koska tuntuu heräilevän paljon paremmin.
Kiits Spikey tosta kartasta. Ajettiin kyllä viimeks suoraan tolla laskurin suoltamalla astetta rajummalla kartallakin eikä nakutusta ainakaan havaittu silläkään. Vetoja saatto olla vähän paremmin.
Tai sitten ei. Tollasta mustaa mönjää nimittäin oli astran imukanavissa reippaanlaisesti niissä kohdin mihin suutin ampuu. Itse suuttimen päät oli kyllä puhtaat. Alle 10tkm ajettu etanolilla tossa vaiheessa kun tuota kantta pyörittelin käsissä viimeks (kansipahvi paskana). Jonkun muun muistan tännekin postanneen kuvan etanolia suihkineista suuttimista joissa tollasta töhnää oli päissä reippaasti..
madi kirjoitti:Noniiin tänään vaihdoin ne 359cc suuttimet paikalleen 2.6bar pensanpaineilla ero on kiihdytyksessä valtava !!
Laihalla on käynyt ennen ja pahasti
"Nämä cocktailit ovat aina riski. Tuskin auto hajoaa yhden kokeilun jälkeen, mutta pidemmän päälle todennäköisesti jotain moottorivaurioita on luvassa.
Vakuuttavaa
Vectra C Ecotech -06 Omega B Egotek -97 Agila A Ekotykki -01
Hävitettävät: Vectra C Ekotek -03 ja Tigra Ekotech -97
Paska Omena kirjoitti:"Nämä cocktailit ovat aina riski. Tuskin auto hajoaa yhden kokeilun jälkeen, mutta pidemmän päälle todennäköisesti jotain moottorivaurioita on luvassa.
Vakuuttavaa
100% varmuudella jotain hajoaa pidemmän päälle.
Mun mielestä 100% Etanoli ja Metanoli asemilla HETI...
Brassilasta mallia...talvella sitten hieman boostaa litkua bensulla niin saa käyntiin.
Eiköhän toi ole hieman toisinpäin...laimein litku on 25%, välistä löytyy 85% ja korkein on 100%.
Kuulemma sitten löytyy vielä paikallisia methanol asemia
Itse en ole asiaan hirveästi perehtynyt, mutta viisaammat ovat valaisseet.
Joku oli tutkinut suuttimien mönjää ja totesi sen olevan peräisin siitä polttoaineen bensiinikomponentista. Jotenkin bensiinin raskaammat jakeet ilmeisesti saattaa "irrota" siitä etanoliseoksesta suuttimissa.
Saattaa niitä olla muitakin aiheuttajia, mutta tuo nyt oli yksi teoria.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
rookie`` kirjoitti:Mistäs sinne tollasta mönjää sitten oikein kertyy? Onko edes korjattavissa?
'
Tossa aiemmassa linkissähän todettiin sen puhdistuvan itestään kun lyö tavallista bensaa tankkiin.. Käytännössä saattaa olla hieman työläs operaatio näissä DIY-flexfueleissa
rookie`` kirjoitti:Mistäs sinne tollasta mönjää sitten oikein kertyy? Onko edes korjattavissa?
'
Tossa aiemmassa linkissähän todettiin sen puhdistuvan itestään kun lyö tavallista bensaa tankkiin.. Käytännössä saattaa olla hieman työläs operaatio näissä DIY-flexfueleissa
Riippuu toteutuksesta. Mulla ainakaan vaadi kuin lukitus-siipimutterin löysäyksen ja säätöruuvista paineen laskun