Eli alkanut tuo käyttöauto tekemään seuraavaa.
Jokusen kerran kun oon aamulla käynnistänyt niin on saanut startata tyyliin 10min että käynnistyy.
Eli aina hörähtää eka startista mutta ei jää käyntiin, sitten saakin sahata aika mahottomasti eikä lupaa yhtään.
Kun on junkun aikaa sahannut niin alkaa hörähtelemään mutta ei jää käyntiin.
Kun sitten lähtee käyntiin niin ei siedä oikein kaasua heti vaan saattaa sammua kun kaasuuun koskee jonka jälkeen taas sahauttaa jonkun aikaa ennen kuin elpyy.
Käytin vikakoodin luvussa mutta mitään ei löytynyt.
Teettänyt tuon käynnistys urakan n. 5 kertaa.
Muuten auto toimii aivan normaalisti ja yleensä tosiaan käynnistyykin normaalistikin.
Mistäköhän kannattaisi vikaa lähteä etsimään ennen kuin jättää kokokonaan käynnistymättä joku päivä.
c vectra 2.2se, välillä saa sahata rajusti käyntiin
Re: c vectra 2.2se, välillä saa sahata rajusti käyntiin
Arvaus: moottorin lämpötila-anturi. Oma autoni käyttäytyy samalla tavalla kun sitä ensin lämmittää letkulämppärillä (eli se kuumentaa juuri lämpötilamittarin vierestä), yskii ja käynnistyy vaivalloisesti. Tähän auttaa hetken odottelu ennen starttia.
Eli jos sulla lämpötilatieto väärin niin seokset väärin... OP-com olisi kullan arvoinen tuossa kun näkis livedatana lämpötilan.
Eli jos sulla lämpötilatieto väärin niin seokset väärin... OP-com olisi kullan arvoinen tuossa kun näkis livedatana lämpötilan.
Opel Vectra STW -06 Z22YH Autom.
Re: c vectra 2.2se, välillä saa sahata rajusti käyntiin
Tämä oire on esiintynyt nyt lämmityskauden jälkeen. Talviaikaan lämppäristä käynnistyvyys ongelmia ei ollut.
Re: c vectra 2.2se, välillä saa sahata rajusti käyntiin
Ehkä tuli horistua tuossa vähän ohi aiheen, mutta pointtina että kone ei käynnisty (ainakaan hyvin) jos seokset persiillään, yksi syy voisi olla väärä lämpötilatieto. Jos ei löytynyt vikakoodia niin en lähtisi syyttämään puolakasettia, siitä tuntuu tulevan vikakoodi ihan turhastakin välillä, esim yksittäinen misfire... tosiaan se OP-com voisi kertoa vian ECU:n arvoista lukien kun seuraavaksi startti ei onnistu.
Opel Vectra STW -06 Z22YH Autom.
