Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
JPohja
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 09 Touko 2013, 09:22

Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja JPohja »

Moro,

Zafirassa syttyi latauksen merkkivalo, tämän jälkeen ABS-valo ja jakarin kuva. Tyhjäkäyntikierrokset nousivat samaten hieman (noin 200rpm). Sammutin auton, ei lähtenyt käyntiin - naksui vain. Annoin seistä jonkin aikaa ja lähti käyntiin normaalisti. Samat valot syttyi ehkä minuutin päästä käynnistämisestä.

Sammutettuna mittasin akun jännitteen - noin 13V. Mittasin jännitteen moottori käynnissä, 11V ja laski koko ajan.

Lienee laturi rikki?

Onko tämän vuosimallin Zafiroissa käytetty yhtä ja samaa laturia vai kenties useampaa eri mallia, osaisiko joku sanoa mitä näissä on käytetty? Mistä uusi laturi kannattaa hommata? Mikä on järkevä hinta laturista, onko näitä uusia ja kunnostettuja saatavilla?

Vaihtotyö ei varmaankaan ole kummoinen?

t
JP
JPohja
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 09 Touko 2013, 09:22

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja JPohja »

Moro,

vastaan itse itselleni... Laturin vaihto ooppelilla on laillistettua ryöstöä, täysin järjettömän hintaista. Laturi 1200EUR ja vaihtotyo noin 150EUR. Vaihtotyö on mielestäni ok mutta itse laturi on aivan käsittämättömän hintainen. Tarvikelatureita ei kannata kuulemma laittaa kun ne eivät kestä kahta viikkoa pidempään. Ja onhan tuolla Ooppelin laturilla kahden vuoden osa ja vaihtotakuu - mutta mitä sitten? Aikani seikkailin ebayssä ja muilla saiteilla ja tulin siihen tulokseen että vaihtolatureita vaihtaa siihen hintaan jo aika monta.

Harmittaa aivan suunnattomasti - tuolle rahalle olisi ollut muutakin käyttöä....

Oma moka siinä mielessä että menin ostamaan aikanaan ko. auton vaikka työkaveri varoittelikin kyseisestä moottorista. Hänen kokemukset oli vielä aika paljon huonompia - kolme laturia, kansiongelmia jne... :banghead:
Avatar
hsk
'Senator'
'Senator'
Viestit: 377
Liittynyt: 19 Kesä 2009, 13:45
Paikkakunta: Etelä-pohjanmaa

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja hsk »

No onhan tuo hinta aivan järkyttävä! :bonk: tainnut lukeakin foorumilta että latureita mennyt noista riisseleistä..
Zafira B 1.8, ST200 Mondeo
veera
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 251
Liittynyt: 02 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Nokia

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja veera »

Toivottavasti kukaan ei osta tuolla hinnalla laturia,uskomatonta! Ite meinasin eka zafiraa dieselinä mutta mitä täällä nyt on juttuja lukenu, tulee valinta oleen 1.8bensa.
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Melko hurja hinta, varsinkaan kun laturin vaihtaminen ei yleensä ole kovinkaan vaikeata edes parkkipaikalla tehtynä.
Apinaa on koijattu taas huolella...
Teksti 1| Teksti 2 | Teksti 3 | Teksti 4
samp0
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 67
Liittynyt: 10 Huhti 2011, 15:32
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja samp0 »

Pakko kommentoida itsekin tähän, kun todettiin että vapaakytkin laturista rikki ja nakuttava ääni kuten rynkyllä ampuisi...
Ilmoittivat liikkeessä laturin hinnaksi tosiaan reilun 1100e + vaihtotyötä tunnista ylöspäin. :o Meinasi allekirjoittaneella leuka tipahtaa lattiasta läpi, kun kuulin laturin hinnan. Taidan tyytyä tarvikeliikkeestä saatava tehdaskorjattuun boschiin, jolla hintaa reilu 200e ja vaihtaa itse.
Vikakoodien luku ja nollaus Kempeleessä
Vectra C 1.9 CDTI 110kw OPC-line Wagon automaagi -07
Aabelix
OCF Member 2017
Viestit: 591
Liittynyt: 05 Helmi 2009, 22:56
Paikkakunta: ii

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja Aabelix »

Noissa uudemmissa diseleissä ei ole heti se laturi rikki jos jännitteet tipahtaa, tai latausvalo syttyy vaan vapaakytkin voi porsia, omaan C Vectraan 1.9 DTH 2007 juuri tunti sitten uuden vapaakytkimen vaihdoin, vapaakytkin rallatteli melkoisella äänellä tyhjäkäynnillä, ja oireili kiihdytyksissä siten että kytkin luisti laturissa ja jännite tippui 13V tuntumaan eli ei pahemmin lataillut, ja kerran lopetti laturi pyörimisen kokonaan ja silloin syttyi latausvalo, mutta kun kierrokset tuli alas, niin taas normaali latausjännite 14,3V.

Vapaakytkimen laturinpuoleisenpään laakerista oli puolet hiirenpaskan kokoisista kuulista kadonnut, itse laturin laakereissa ei ollut välystä mihinkään suuntaan.
Jos 1.9 dieselissä on 140A laturi niin Gatesin varaosanumero kytkimelle on OAP7035, veikkaisin että sama kytkin on myös 120A ja 130A latureissa, tuo Gatesin osa näyttää olevan alkuperäisosa kun originaalista kytkimestä löytyi samat numerot. Vectraan tuon kytkimen vaihtaa ihan laturia irroittamatta n. puolessa tunnissa kunhan on oikeat työkalut, ja sellaisethan oli pakko ostaa, keräilkööt eukko kenkiä niin voi hyvällä omallatunnolla keräillä tarpeellisia työkaluja :D :D

Oulussa AD varaosamaailma ( Tullin Varaosa ) hinnoitteli Boschin alkuperäisen tehdaskunnostetun 140A laturin 239e ja vanha vaihdossa (ei ole maahantuojalla n1kk toimitusaika ), Tarviketori hinnoitteli originaalin 130A Boschin 330e, ja on kuulemma uusi ilman vaihtolaturia (4kpl maahantuojalla). Tuo Gatesin kytkin maksoi 100e ja vapaakytkintyökalusarja 34e, jahka piakkoin jakoremminvaihtoon alan niin sitten laturiin uudet laakerit ja jännitteensäädin + liukurenkaat.
GM TECH2 + GlobalTIS ohjelmoinnit ja ohjelmapäivitykset. Vectra C 1.9 DTH virikarttoja (EDC16C39) ECU.lle.
zaf
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 96
Liittynyt: 14 Elo 2013, 10:09
Paikkakunta: varsinais-suomi

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja zaf »

Palataan vanhaan aiheeseen.

Zafira b 1,9cdti 120hv > laturi alkoi pitää hirveää meteliä ja vapaakytkihän siellä metelöi, meinasin ottaa laturin pöydälle jotta olisi tuo vaihtotyö helpompi. Tekemättä jäi, en kyllä epäile etteikö sitä pois saa mahtumaan, mutta sain vaihdettua tuon vapaa-kytkimen irroittamalla laturin kiinnityksistään ja yläpuolelta avaimet sitten vapaakytkimelle ja armoton vääntö. :thumbsup:

Luin vanhoja viestejä että alakautta saisi laturin pois, kun ensin irroittaa ohjaustehostimen pumpun ja säiliön.
vivamanTT
'Senator'
'Senator'
Viestit: 611
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 20:18
Paikkakunta: Vihanti

Re: Zafira 2008 1.9CDTI Laturi?

Viesti Kirjoittaja vivamanTT »

Yläkautta vaihdetaan, otat tuulilasin alta sen muovilipan irti neljällä m6 ruuvilla, jo sitten on tilaa touhuta, ensin se kumitiiviste pois ja sitten muovi, jossa pissapojan suuttimet, tähän asti pärjäät paljainkäsin, sitten pääset käsiksi ruuveihin, joilla lippa kiinni, ruuvit on lähellä iskarin yläpäitä, pakko tunnustaa, että itekkin vaihdoin ekan laturin alakautta :oops:
Vauxhall Magnum 2d 2300 -75
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73
Vastaa Viestiin