astra g pakoputkiremppa päällikkäisliitoksen irroitus / DONE

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
djlaz
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1309
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 12:40
Paikkakunta: Loviisa

astra g pakoputkiremppa päällikkäisliitoksen irroitus / DONE

Viesti Kirjoittaja djlaz »

Moro, ostettu rst pakoputki katalysaattorista taakse asti, muuta ihmeellistä ei ole, muuta kuin se penteleen päällikkäisliittos katalysaatorissa.

helpoin tapaa ottaa irti?

voiko ronkia menemään ilman että katti ottaa siipeensä?

vinkeistä etukäteen kiitosta

ja edit on meinaa umpiruosteessa ko paikka
I´ll be back :)

Opel Corsa E hatchback B10XFL vm 2015 turbolla
rip Astra G vm 2001 2000 Edition wagon X18XE1 palveli 10 vuotta
shamrock
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1776
Liittynyt: 14 Helmi 2006, 20:07
Paikkakunta: Alahärmä

Re: astra g pakoputkiremppa päällikkäisliitoksen irroitus

Viesti Kirjoittaja shamrock »

Kun se väliputki ilmeisesti on menossa roskiin muutenkin, ja ilmeisesti ainakin kuvien mukaan liitos on niinpäin että se tulee katin päälle, niin sitä väliputkeahan voit huoletta runnoa. Jos ei muuten mahdu sellaisenaan auton alta pois (eli täkapönttö on yhtä jumissa) niin pätkäiset ensin auton alla niin että saat sen pois. Kampeat sen klemmarin pois siitä liitoksen päältä, kuvauksesta päätellen siitä katkeaa pultit ekalla avausyrityksellä joten irtoaa helposti. Katkaiset väliputken vielä katin takaa niin että sitä jää sellainen vessapaperirullan mittainen pätkä jäljelle, ja vedät sen rälläkällä halki .... siitä kohtaa toki vähän kerrallaan varovasti pinnasta, missä putket ovat päällekkäin kun sitä kattia ei ollut tarkoituis tuhota. Tästä eteenpäin pitäis homman olla jo aika helppo.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.

Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Avatar
juzze
OCF Member 2020
Viestit: 2797
Liittynyt: 03 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: rovaniemi

Re: astra g pakoputkiremppa päällikkäisliitoksen irroitus

Viesti Kirjoittaja juzze »

Väkivaltaa käyttäen. Omassani oli/on joustoliitin ennen kattia joten hieman ehkä vaimensi kolisteluja liitokseen, mutta kyllä se sen muhvin halkasun jälkeenkin oli tiukassa vaikkei se täysin tönkköruosteessakaan ollu. Nitkuttelua ja naputtelua nii kyllä se jostaki jossain vaiheessa ehkä irtoaa :)
Ex:
Kadett E 1.6 3d
Astra G Caravan 1.6 16v
Astra H caravan 1.7cdti
Signum 2.0T
Astra J sport tourer 2.0cdti A6
Nyt: Insigia GS 2.0cdti A8
djlaz
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1309
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 12:40
Paikkakunta: Loviisa

Re: astra g pakoputkiremppa päällikkäisliitoksen irroitus /

Viesti Kirjoittaja djlaz »

homma hoidettu, eipä tuottanut mitään tuskaa kyllä se wd40 on ihme-aine lähti ilman kirosanoja yms tuskaa irti suht nätistä :P
I´ll be back :)

Opel Corsa E hatchback B10XFL vm 2015 turbolla
rip Astra G vm 2001 2000 Edition wagon X18XE1 palveli 10 vuotta
Vastaa Viestiin