Ensimmäiseksi mittaa se kompressori , eli siitä kompressorin magneettikytkimen liittimestä mittaat resistanssin. Liitin irrotettuna tietty ja kompressorin puolelta. Resistanssin pitäis olla alee 10 ohmia , jos magneettikytkimen kela on kunnossa... ei kuitenkaan 1 ohmi , jolloin se on oikosulussa. Voi myös mitata, tuleeko ilmastointi päällekytkettynä, moottori käynnissä siihen kompressorin magneettikytkimen liittimeen 12 V. Noissa on ollut vikaa siinä liittimessä ja johtimissa liittimen lähellä.
Jos järjestelmässä ei ole kylmäainetta ollenkaan , niin on syytä tehdä se tiiviystesti. Se pitäisi tehdä typellä järjestelmä paineistamalla... valitettavasti vain kaikissa ilmastointihuolloissa ei typpisarjaa ole... varsinkaan niissä, jotka tekevät vain täyttöhuollon. Täyttöhuollossa kone alipaineistaa järjestelmän... silläkin tavalla isompi vuoto löytyy... tällöin ei saisi sitten kuitenkaan järjestelmää täyttää enää, vaan vuoto pitäisi ensin korjata. Periaatteessa voi itsekin varovasti huoltoventtiilistä painamalla kokeilla suhahtaako yhtään... eli onko järjestelmässä edes hieman kylmäainetta. Jos ilmastointia ei ole moneen vuoteen huollettu , eikä käynnistetty talvella, on voinut kylmäaineesta vuotaa suurin osa pois kuivuneiden tiivisteiden kautta.
Puhaltimesta voi olla alempien nopuksien vastukset rikki siitä moottorin esivastuksesta. Vastuksia saa erillisinä:
http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu ... id=48-8550
Tarkista kuitenkin ensin puhaltimelle tulevan jondinsarjan liitin... monessa on ollut huono kontakti ja liittimestä on osa sulanut. Samoin kannattaa tarkistaa puhaltimen moottorin roottorissa olevien kupariliuskojen kunto ja hiilet... nekin voivat olla finaalissa... eikä sitten jaksa pienellä virralla pyöriä puhallin.
Ole hyvä... ei pidä pitää itseään tyhmänä... aina kannattaa kysyä ja mielestäni kaikkea ei voi tietää.