Jaku kirjoitti:Tää on vissiin se Soinissa majaillut sininen/ennen valkoinen?
Sieltäpä juurikin, sama vehje.
Marko H kirjoitti:Jos haluat nätisti koneesta ulos sen 200hv, niin konehuoneeseen on asennettava turbo Calibran 20LET kone(204hv vakiona), jota ei sellaisenaan Mantaan saa rekisteröityä.
Toki sekin onnistuu, mutta vaatii konee rakentamisen ns. omavalmisteeksi, eli siihen istutetaan "NE" taikka "SE" alakerta, ja teho todetaan mittaamalla sallittuihin rajoihin.
A Mantan tehokkain moottorivaihtoehto oli aikanaan GT/E mallin 19E joka luovutti 105hv. Siihen lisätään 20%, jolloin tulokseksi saadaan 126hv.
Tuo 126hv on suurin sallittu hevosvoima määrä, mitä siihen lainpuitteissa sallitaan. Voi tosin olla vaikeaa selittää katsurille, miten 204hv moottori omavalmisteena tiputtaa tehonsa alakerran vaihdolla lähes 100hv, ollen edelleen turbolla varustettu.
Toinen vaihtoehto, voi sitten olla tehdä sama alakerran vaihto vapari C20XE moottoriin, joka on vakiona sen 150hv tehoinen...siitäkin saa virittämällä aikas helposti ulos sen 200 hevoosta.
XE moottoreita alkaa saamaan, jo muutamaan sataseen, tosin ei niidenkään virittäminen vaparina, lähes 200 hevosvoimaisiksi ihan halpaa ole.
Jos halvimmalla haluat päästä noihin haluttuihin teholukemiin, niin suosittelen, että ostat jo valmiiksi rakennetun moottorin.
Tosin jos päädyt vanhaan CIH tekniikkaan, niin niistäkin saa turbotettuna ihan kohtuullisella budjetilla sen 200hv irti.
Kuullostaa vähän eri projektilta jos pitää alkaa vaihtelemaan eri mottien alakertoja ynnä muuta, ei ihan riitä rahat tuohon.
Keme kirjoitti:Osta kokonainen nollahintainen mätä Omega, ota siitä tekniikka + etujarrut ja paalaa loput. Toi on halvin vaihtoehto kunnollisiin etujarruihin ja ihan OK tekniikkaan. Sit jos siinä on vielä lukko, niin saat samassa rytäkässä senkin.
Tää kävi mielessä, sukulaisen kautta vois saada Ruotsista jopa ilmaseks sellasen. Saas nähä!
jarkkis kirjoitti:Jos kaikki sähköt on tehty samoin ku nuo yhdes kuvas näkyvien etuvalojen, niin uusi ne kaikki suosista.
Jessus noita "sähkömiehiä" riittää näköjään täälä suomenmaassa

Noiden valojen sähköt sentään toimii, eli tod.näk. kojetaulun uumenista löytyy jotain vielä karmivampaa
Sämä kirjoitti:Omasta mielestä sen verran edullisia nuo dohc koneetkin että siinä on ihan hyvä lähtökohta lähteä sitten eteenpäin kun sovittamisen vaiva on sama.
Missä hintaluokassa noissa pyöritään? Onko nuo siis Omega B:n motteja? Niissä taitaa olla turhan paljon tehoa että sais ihan luvan kanssa asentaa tuonne Mantan konetilaan ilman jo edellä mainittuja lohkon vaihtoja yms. Sen sijaan, mahtaako olla mahdollista napata niistä kansi ja asentaa se vanhan motin 8v kannen tilalle ilman suurempia uudelleenkoneistuksia?
jezze rs kirjoitti:Motorsport on siinä oikeassa että onhan ohc koneessa potentiaalia jonkin verran, MUTTA onko sitä tällä projektin kuvatulla budjetilla? Roadsportissa taitaa Peltosen Asconassa olla 1.8l ohc ja siinä joku 450hp? Jos vakio 2.0ohc:hen lyödään remmiahdin niin ei siitä ihan hevillä saada 200hp puhumattakaan 250hp. Tietysti jos koko koneen rakentaa uusiksi se on jopa helppoa. Silloin kuitenkin palaa rahaa huomattavasti enemmän kuin mitä ymmärsin olevan käytettävissä. Turbolla (=isommilla ahdoilla) tuo 200hp ei liene mikään ongelma. Sitä en sitten tiedä mitä vakio alakerta kestää. Puristuksia pudottamalla saa koneen kestämään, mutta toisaalta silloin ne tehot alkavat tippumaan.
Turboa en halua, joten sen saa unohtaa samantien. Mielummin tingin tehosta kuin ahtimesta

Ja ideana ei siis ole vielä rakentaa konetta täysin uusiksi, korkeintaan uudelleenkoneistaa kantta ynnä muuta pientä (jonka pystyn siis tekemään pääasiassa itse).
Rizla^^ kirjoitti:Tuossa oli muuten opel6070 foorumilla ja olikohan täälläkin? niin myydään puolella myynnissä turbotettu 20E moottori jossa oli kuulema 188Hp penkitetty. hintaahan sillä oli jotain 700 paikkeilla
Edit: onko tää se joka oli pitkään myynnissä ja ilmotuksessa luki vaan että "ruma, mutta leimattu" ?
Eipä tosiaan nuo turbot nappaa, muuten kuullostaiskin hyvältä. En muista millä iskulauseella tätä myytiin, mutta tuo kyllä kuullostaa aika osuvalta kuvaukselta
