Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tyhmä kysymys: Eikös paisarissa kuulus olla nestettä kokoajan? Ainakii edellisissä autoissa on ollu. Opelin paisari aivan rutikuiva, miten saa tarkistettua että onko järjestelmässä jäähdytysnestettä ollenkaan?
Matka-ajossa lämmöt pysyy siellä 80c paikkeilla, tyhjäkäynnillä nousee pikkusen reiluun 90c ja sit ku flekti lähtee nii laskee alle 90c.
Auto siis -97 farkku vecculi 1.8 x18xe koneella
Käyttis: Opel Insignia ST A20DTH opc-line
Ex:Opel vectra 1.8 caravan -98, Opel astra h -08 1.9cdti OPC-Line
Kylmällä koneella nestettä pitää olla paisuntasäiliön "sauman" tasalla. Sauman kohdalla on vielä nuoli, ja siinä lukee "KALT", ja tuo kohta ilmaisee nestepinnan tason kylmälllä koneella.
Lämpimänä nestepinta on saumasta noin pari senttiä ylöspäin.
Jos paisuntasäiliössä ei ole nestettä, ei autolla ole suotavaa ajaa ainakaan kovin pitkää matkaa.
Oukkei, ja mä oon ajellu ihan muina miehinä Mitenkäs tohon uskaltaisi lisällä nestettä? Tehä vaan 50:50 seosta ja paisariin, vai? Ainakaan öljyjen sekaan se ei ole nesteitä hävittänyt, minne lie sitten. Nyt vaan sattui silmään että paisari on kuiva, en tiedä miten kauan lie ollut, mutta hyvin on auto pelannut
Käyttis: Opel Insignia ST A20DTH opc-line
Ex:Opel vectra 1.8 caravan -98, Opel astra h -08 1.9cdti OPC-Line
Siellä paisarissa ei siis näy missään vaiheessa nestettä?
Lähinnä sillä, että jäähdytinnesteitä on sinistä, punaista, ja vihreää. Ainakaan vihreää ja punaista ei suositella sekoitettavaksi keskenään.
Mikäli nesteen väristä ei ole varmuutta, vihreä on noista se "yleisin" neste.
50/50% seos suoraan paisariin kaadettuna on ihan OK, moottorin sisällä kuitenkin on nestettä jonkun verran, mikäli auto toimii OK, lämpöä tulee, eikä mittari mene punaiselle.
Kylmällä koneella täytä paisuntasäiliö pari senttiä sen "saumakohdan" yläpuolelle. Käytä auto lämpimäksi, ja tarkkaile nestemäärää auton käydessä. Sammuta auto, ja anna jäähtyä (vaikka yön yli). Tarkista nestemäärä aamulla, ja mikäli nestepinta on alle "saumakohdan", lisää nestettä saumakohtaan saakka. Jos nestepinta on aamullakin saumapinnan yläpuolella sentin, pari, ei haittaa mitään.
Nestemäärää on hyvä tarkkailla vaikka parin päivän välelin, ja katsoa pysyykö pinta samalla tasolla.
Kuumalla koneella nestepinta on aina hivenen korkeammalla, kuin kylmällä, (lämpölaajenemisesta johtuen) joten tarkistus kannattaa tehdä aina kylmällä moottorilla.
Ainakaan kylmällä koneella ei näy nestettä, ja eilen katselin myös kun auto pyöri, niin ei siellä mitään ole. Pitää huomenna käyä kannu ostamassa ja täytellä. Kun sitä paksua letkua puristelee mikä menee syylärin vasemmasta reunasta koneeseen niin kuuluu ääni että kyllä siellä nestettä ainakin vähän tuntuisi olevan, ei vaan syyläriin asti näytä riittävän. Voisikos syyläriin menevä letku olla jotenki tukossa tai vast.?
Kiitoksia jo sulle neuvoista!
Käyttis: Opel Insignia ST A20DTH opc-line
Ex:Opel vectra 1.8 caravan -98, Opel astra h -08 1.9cdti OPC-Line