Elikkä tuli tommonen eka Omega ostettua projektina. Edellisellä omistajalla lakannut kiertämästä ja samalla keittänyt koneen ja mennyt kannentiiviste. Vaihtanut kannentiivisteen jonka jälkeen ei enää käynyt kunnolla. No nyt kun itse hain auton niin käytin kannen auki ja katoin että kaikki on ok, laitoin kannen oikeean momenttiin, tarkistin vuodot, tulpat, virranjakajan, ajoitukset, näkyvät johdot, maadoitukset ja antureiden liitokset sekä puhdistin ne.
Varsinainen vika nyt on siis se, että auto lähtee käyntiin heti kun avaimesta vääntää, ei tarvitse sahata yhtään. Heti kun kaasua alkaa tarjoamaan niin alkaa röpeltämään/booaamaan ja sammuu jos ei päästä kaasua. Itse epäilisin kaasuläpänasentoanturia (?) että ei tajua antaa koneelle ainetta kaasuläpän auetessa. Oisko kokeenemmilla Opelin miehillä tarjota ehdotuksia mikä olisi vikana? Kiinnostaa myös jos olis NIvala-Ylivieska-Sievi-Haapajärvellä harrastajia joilla olisi kyseiseen autoon moottorinosia tai korinosia.
Opel Omega a -92 C20NE, sammuu jos antaa kaasua
Re: Opel Omega a -92 C20NE, sammuu jos antaa kaasua
Sama vika täälläkin
välillä on toiminut mutta taas vikana. vikaa ei toisiaan vielä paikallistettu 
Vauhti korjaa virheet..
Re: Opel Omega a -92 C20NE, sammuu jos antaa kaasua
En nyt vielä ala keulimaan, mutta aika varmasti vika selvitetty koska otin kaasuläpän asentotunnistimen (mikä lie virallinen nimi) johdon irti ja laitoin käyntiin niin kävi aivan samanlailla. Eli todennäköisesti johto poikki tai tuo kyseinen anturi rikki! Varmistuu illan aikana kun saan korvaavan osan haettua.
Re: Opel Omega a -92 C20NE, sammuu jos antaa kaasua
Vika tosiaan kaasuläpän asentotunnistimessa. Varakoneesta uusi paikoilleen niin johan rupesi toimimaan 
Vauhti korjaa virheet..