Onko toi poikkituki ihan siinä autossa mihin kuuluukin? Ota se pois ni ongelma on ratkaistu

Poikkituki on ihan mallikohtainen sama tuki kuin esim. käyttäjän vectraTBO:n autossa.
Päin persettä tuo on kasattu, Tuo ylätykikumi Kuva kuuluu asentaa pyöräkotelon puolelta kiinni, ei konehuoneesta. Ylälautanen on väärinpäin, sen pitää olla kuten lautanen kovera.
Kuva Calibrasta, mutta sama kiinnitys
En tunnista tuota kuvan ylätukikumia... Onko se varmasti A-Vectran osa jos tulee pyöränkotelon puolelta kiinni? Kuvissani lautaset ovat samoin päin kuin Calibran kuvassasi.
Laakerissa on sellanen huullos toisella puolella, kun tarkasi kahtoo. Se painuu syvemmälle oikeinpäin ja kierrettä jää enempi näkösälle.. Kerran meni väärin päin toiselle puolen, kun iskarit vaihdoin. Ihmeteltiin miten auto näyttäs olevan kallellaan. Toki noissa yläpäissäkin on jotai oudon näköstä tuossa kuvassa.
Nyt kun sanoit niin aloin muistella että siinä laakerissa oli kuin peltinen kuori ja keski reijän suu toiselta puolen pienempi. Vaikee kuvailla rakennetta mutta silloin sen asento voi vaikuttaa kierteen pituuteen. Täytyy sanoo asentajalle.
maksda kirjoitti:Mulla oli vectrassa väärin kasattu tolppa ja siellaä oli muistaakseni ylimääränen mutteri tuon kumitallan alla ja se oli murtanu ton kumitallan keskiön just tollaseks. En satavarmaan muista miten se oli, mutta sen voi kyllä kasata väärin silleen että päällepäin näyttää ok, mutta kierre ei meinaa riittää. tuo kumitallan keskiöhän toimii prikkana myös.
Joo tää voi pitää paikkansa kun räjäytyskuvassahan ei oo mutteria tallan alla! Ilmeisesti tallan alle sitä vasten tulee se laakeri. Käsken asentajan tarkastamaan.