Opeli rikkoo kiilahihnan?!?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
anttih1
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 40
Liittynyt: 26 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Loppi

Viesti Kirjoittaja anttih1 »

Omituinen ongelma astrassa, kun kaikki tuntuu muuten olevan kunnossa, mutta laturin hihna ei kestä, kuin korkeintaan 10.000 kilometriä, tämän jälkeen se on aivan riekaleina.
Laturin hihnapyörä on vaihdettu alkuperäiseen Boschin valurautapyörään, koska alkuperäinen peltipyörä kului loppuun ja alapään hihnapyöräkin näyttää hyvältä. Pyörät näyttävät noin silmämääräisestikin olevan samassa linjassa keskenään, eli hihna kulkee suht suorassa.
Uusi hihna alkaa lähes välittömästi vaihdon jälkeen hieman luistamaan kiristelyistä huolimatta ja näinollen kuluu erittäin nopeasti.
V:mäistä pelleilyä hihnan kanssa, mutta jos jollakulla on ollut samanlaisia onkelmia hihnan kanssa, niin mikähän on ollut ratkaisu?
Avatar
Azzyyr
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2238
Liittynyt: 09 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja Azzyyr »

Ilmeisesti kyseessä on EI-moniurahihna?
Minulla oli aikanaan 242 Volvossa samaa vikaa ja siinä syyksi paljastui liian avonaiseksi muotoutunut hihnapyörä (joka näytti ihan OK:lta), jonka takia hihna pohjasi, eikä sitä saanut kiristettyä niin, ettei se olisi luistanut. Tämä luistaminen sitten söi hihnan aika nopeasti....
Volvo V70 D5 -02
Opel Zafira 1.8 -99
ode
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 46
Liittynyt: 20 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja ode »

Esim laturi vinossa tai laturin laakerit loppu?
Vectrassa oli toinen laturin kiinnityspultti poikki -> laturi vinossa ja hihna luisti vaikka miten kiristi.
anttih1
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 40
Liittynyt: 26 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Loppi

Viesti Kirjoittaja anttih1 »

Laturin laakeroin 30tkm takaperin, eikä näytä silmällä katsoen olevan vinossakaan. Kiilapyörä on alapäässä priimakunnossa ja yläpään vaihdoin samalla, kuin laakerit.
Tosin yläpään pyörä on hieman leveämpi, kuin alapään, muttei uusi hihna pohjaan mene. Hihnan ja pyöränpohjan väliin jää 3mm tila.
LeWe
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 136
Liittynyt: 27 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja LeWe »

Lisää arvauksia: Nestevuotoja=luistaa, suojamuovit puuttuu jolloin hihnan ja pyörän väliin joutuva "paska" syö hihnan.
Avatar
Juheksi
in memoriam
in memoriam
Viestit: 4422
Liittynyt: 01 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Juheksi »

On 2004-01-09 14:14, LeWe wrote:
Lisää arvauksia: Nestevuotoja=luistaa, suojamuovit puuttuu jolloin hihnan ja pyörän väliin joutuva "paska" syö hihnan.
Mitkä vitun suojamuovit?

Asiaan... kokeile alkuperäistä hieman leveämpää hihnaa.
anttih1
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 40
Liittynyt: 26 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Loppi

Viesti Kirjoittaja anttih1 »

Juu sitä itsekin mietin, mutta seuraava leveys on 12mm. Vakio 10mm (tönärillä mitattuna karvan yli 9).
Nestevuoto ei ole kyseessä, koska kone on täysin kuiva. Aikaisemmin hihna luisti, koska syylari vuosi ja kovassa vauhdissa roiski nesteet suoraan hihnalle.
Vastaa Viestiin