Opel Zafira-00 1.8 Luistonesto-ongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
LoKaMi
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 16 Touko 2014, 10:22

Opel Zafira-00 1.8 Luistonesto-ongelma

Viesti Kirjoittaja LoKaMi »

Auto nykäisee ajossa ja sytyttää luistoneston valon. Aina ei nykäisyäkään tule, kun valo syttyy. Välillä auto tuntuu tukkoiselta ja nykii useammankin kerran eikä valo välttämättä syty silloinkaan. Ensin oli niin että valo syttyi aina noin viiden kilometrin jälkeen ja nyt on syttyillyt milloin mitenkin. Välillä valo ja nykimiset oli viikonkin poissa, mutta tuntuu että varsinkin kostealla säällä esiintyy useammin. Autosta mittailtu ja tutkittu kaikenlaisia antureita yms. mutta vikaa ei ole löytynyt. Sytytysyksikkö vaihdettu n. 1,5 vuotta sitten. Viime syksynä korjattu ecu, kun kävi vain kolmella. Ilmamassamittariakin koitettu vaihtaa tuloksetta ( meni huonompaan, joten vaihdettiin vanha takas). Vikakoodi C0241 moottori vääntö pyyntö viesti alue/toiminta. Välillä huomannut, kun nykäisy tulee, niin ajotietokoneen keskikulutuslukema alkaa seilata joko ylös tai alas. Olisko kellään vinkkejä, mistä vikaa lähteä hakemaan, muutakuin että lähettää ecun taas korjaamolle. Autoa huollettu kuitenkin säännöllisesti.
Iro
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2247
Liittynyt: 13 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Opel Zafira-00 1.8 Luistonesto-ongelma

Viesti Kirjoittaja Iro »

Vikakoodit?

Ihan kuin abs-anturi olisi viallinen?
Vikakoodien luku auttaisi.
VW Golf 1.4 TSI -17, VW Passat Variant 2.0Dti -15 , Ex: C-Vectra Caravan Z18XER -06 , Ex: Astra G CC Z16XE -03, Ex:G-Astra Caravan Sport-01 Z22SE, Ex:F-Astra Caravan Sport-94/95 C18XEL, Ex:G-Astra Caravan Elegance-02 Z16XE, Ex:F-Astra Caravan -96 X16SZ
LoKaMi
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 16 Touko 2014, 10:22

Re: Opel Zafira-00 1.8 Luistonesto-ongelma

Viesti Kirjoittaja LoKaMi »

Vikakoodi on tuo c0241 moottorin vääntö pyyntö viesti toiminta / alue. Kaikki pyörän nopeus anturit testattu, mutta ei vikaa. Tuntuu että vika ilmenee herkemmin sillon kun moottoria joutuu kuormittamaan enemmän. Usein valo syttyy tyhjäkäynnillä. Valon syttymisen kanssa samaan aikaan tulee myös outo haju. Tokihan moottori vuotaa jostain öljyä vähän, mutta outoa on että haju tulee voimakkaana silloin kun tc-valo syttyy.
Vastaa Viestiin