Moi!
Herkisteltiin tuossa farkku f astran takajarrut ja säädettiin palat niin lähelle rumpua kun mahdollista ettei vielä laahaa. Pumppailtiin jarrua kasauksen jälkeen ja nyt kävi niin ettei käsijarru oikein kunnolla enää ota takapyöriin. Ennen sai 60 km/h vauhdissa käsijarrulla molemmat renkaat lukkoon, mutta nyt käyttöjarrun säätelyn jälkeen ei ota kun toinen puoli soralla lukkoon.
Mitkähän on ne kN rajat leimalla? Mikä olisi sellainen tavallisen taaplaajan kotikonsti millä selvittää onko leimakunnossa?
Astra F jarruherkistelyn jälkeen käsijarru
Re: Astra F jarruherkistelyn jälkeen käsijarru
70% sai olla eroja puolilla ja oisko ollu peräti vaan 10-15% auton omamassasta mitä tuon täyty pitää. Saattaa olla sieltä rummun takaa se nivel johon vaijeri tulee olla jumissa tai sitten vaijeri sanonu naps.
Käyttövieteri: Vectra C 2.0T -04
Eksät: Astra F caravan C18xe -93 Omega A aut. sedan C20ne -94 Omega B sedan x25xe -95 Calibra c20ne -95 Omega A aut. caravan c20ne -93 Omega B MV6 -95
Eksät: Astra F caravan C18xe -93 Omega A aut. sedan C20ne -94 Omega B sedan x25xe -95 Calibra c20ne -95 Omega A aut. caravan c20ne -93 Omega B MV6 -95
Re: Astra F jarruherkistelyn jälkeen käsijarru - alkoi toimi
Sain toimimaan. Se vain vaati ajoa ja jarruttelua. Nyt toinen puoli ei mene kunnolla sorallakaan lukkoon, mutta toinen puoli menee kuivalla asfaltilla. Ehkä se ero jos voi olla 70 pinnaa niin piisaa.
Kiitti vinkeistä.
Kiitti vinkeistä.
