Vaihde ongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Jaketti69
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 04 Huhti 2011, 22:51
Paikkakunta: Savonlinna

Vaihde ongelma

Viesti Kirjoittaja Jaketti69 »

Moi,meillä on Zafira -02 ja ajettu noin 265000.Pari vuotta sitten alkoi vaihteisto-ongelma,ykkönen ei meinannut mennä päälle kuin kakkosen kautta käyttämällä ja hieman runttaamalla.Nyt clubin sivuja tutkiessa ja topiceja lukiessa törmäsin tuohon aiheeseen,muillakin samoja ongelmia.
Ratkaisuna niissä oli "jousisokan" vaihto jolla tuon vian voi ja sai korjattua,itse hieman epäilin koko asiaa mutta tuosta innostuneena merkkiliikkeeseen ja tiskiltä 3.85€ maksava sokka taskuun.Kotiin päästyäni vanha sokka irti ja uusi tilalle ja Heureka vaihteisto kunnossa,ykkönen menee päälle ilman tuskailuja ja muutkin vaihteet.Eli mitä opimme tästä,kannattaa lueskella foorumeilta eikä ensimmäisenä viedä autoa kalliiseen merkkihuoltoon sillä kuntoon voi saada edullisimminkin.Kiitos noille viisaille foorumisteille jotka auliisti jakavat tärkeää Opel-tietoutta muillekin.
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Vaihde ongelma

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

Ratkaisuna niissä oli "jousisokan" vaihto jolla tuon vian voi ja sai korjattua,itse hieman epäilin koko asiaa
Nii tai sitten ihan vaan lopettaa se epäily koska täällä on semmosia tyyppejä kirjottelemassa jotka on olleet tai ovat merkkiliikkeessä duunissa
ja ovat vaihdelleet esim vaikka noita jousisokkia onnistuneesti korjaten takkuilevat vaihteistot jo yhteensä satoja kertoja.

Toki sekaan mahtuu täälläkin viestejä jotka ei välttämättä toimi korjauksessa ollenkaan tai sitten joku lueskellut jostakin suomi24 palstalta
että näin on korjattu ja kertoo asiansa eteenpäin. Nämä korjaukset taas sitten tuppaa jäädä onnistumatta.
Jaketti69
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 04 Huhti 2011, 22:51
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Vaihde ongelma

Viesti Kirjoittaja Jaketti69 »

Joo,mut kaikesta huolimatta auttoi ja homma kunnossa.
Vastaa Viestiin