ABS rele X30XE (Sintra)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
tilavette
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 26 Kesä 2014, 06:38

ABS rele X30XE (Sintra)

Viesti Kirjoittaja tilavette »

Onko tietoa?

Ottaako ABS-rele pitkässä juoksussa itseensä jos esim. anturi (t) reistailee johtojen tms. takia esim. vuoden?
Onko rele vaihdettavissa noin vain vai tarviiko muutakin softaa tms. käydä läpi merkkiliikkeessä tms?
Voiko jokin muu asia saada ABS valon palamaan vaikka kaikki anturit ja niiden johdotukset on vaihdettu/läpi käyty?
Pyörän navat joissa anturit ovat on uusittu ja johdotukset läpi käyty.
Nyt valo syttyy jo paikallaan kun kytkee pakin päälle (automaatti).
Eteen päin lähdettäessä ekoissa valoissa tai risteyksessä.

Vinkkejä kiitos.
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: ABS rele X30XE (Sintra)

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

miksi et lue yksinkertaisesti vikakoodeja jos siellä valo palaa ja sen jälkeen kerrot vikakoodit tänne?
kuullostaa siltä että on tutkittu ja korjattu tietämättä mitä korjataan.

jos siellä on joku ulkoinen "abs rele" niin onko tuo iso homma vaihtaa.

tuskin tuohon releen vaihtoon mitään testereitä tarvii kun eipä tuo rele pyhässä ykinkertaisuudessaan muuta tee kuin ohjausvirran
avulla ohjaa suurempia virtoja.

Eri asia on jos rele on integroitu sinne abs yksikön ohjainlaitteeseen. Joku jolla kolvi kädessä pysyy ja saa paljastettua releen särkemättä
muuta ympäriltä voi sen vaihtaa mutta yleensä ne ei ole vaihdettavissa ja vaatii koko piirikortin vaihdon.

suosittelen lämpimästi että
-Luet tai luetutat vikakoodit.
-Ilmoitat vikakoodin tänne.

oletko tarkastanut ne johdotukset muuten miten? silmämääräisesti käpälöimällä?
nehän voi mitata sieltä abs yksikön pistokkeesta joka renkaalle. Tosin tälläkään tavalla ei saa mahdollisia hapettumia selville kovin hyvin
kun yleismittarissa on niin pienet virrat.
tilavette
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 26 Kesä 2014, 06:38

Re: ABS rele X30XE (Sintra)

Viesti Kirjoittaja tilavette »

On tutkittu ja korjattu sekä merkki että autoasi korjaamolla. Anturit ja niiden johdot uusittu samoin ammattikorjaamolla.
Vikakoodit luettu merkkiliikkeessä, niitä ei sen tarkemmin kerrottu kuin että heittää välillä vikaa vasemmalle välillä oikealle anturille.
Sanoivat että vika saattaa olla laturissa. Se vaihdettiin, samoin akku uusittiin.
Vika päällä edelleen.
Rele on 15x15 boxi kuskin vasemman jalan vieressä ylhäällä, helppo vaihtaa jos semmoisen jostain saisi kokeiluun esim.

Mitäs tähän sanot(te)?
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: ABS rele X30XE (Sintra)

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

Relehommaan en pysty kommentoimaan ja varmistamaan onko se 15x15 boksi kuskin jalkotilassa. ei ole mulla kytkiksiä tuohon.
tuskin tuo kymmeniä releitä tarvii se hydrauliikkapumppu joka siellä abs yksikössä on.

Vasemmalla ja oikealla vikaa? onpa vähän ympäripyöreästi liikkeessä kerrottu että eteen sekä taakse nakkeleeko?

kun sais sen vikakoodin sieltä edelleenkin kerrottua niin vois kohdentaa sen että liittyyko se mitenkään abs releeseen vai johonkin muualle.

jos siellä on johdot ja liittimet ja tunnistimet sekä hammaskehät 100% varmasti kunnossa eikä ole tökitty liian isollla mittakynällä
abs yksikön kammasta pinnejä paskaksi niin alkaa haiskahtaa abs yksikkövialta.
tilavette
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 26 Kesä 2014, 06:38

Re: ABS rele X30XE (Sintra)

Viesti Kirjoittaja tilavette »

Pitänee luetuttaa vikakoodit jollain joka ne myös kertoo niin voin ilmoittaa tännekin.
Tutkin vielä johtoja ym........
Vastaa Viestiin