Mystinen letku Omegan kynnyskotelossa

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
zidec
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 27
Liittynyt: 11 Helmi 2004, 02:00

Mystinen letku Omegan kynnyskotelossa

Viesti Kirjoittaja zidec »

Törmäsin B2 Omegassa kummalliseen letkuun, joka tulee jostakin tulipellin tienoilta ylhäältä jatkaen kuskin oven edessä olevassa kotelossa (vasemman jalan lepuutuspaikan kohdalla) kynnyskoteloon. Letku päättyi kynnyskoteloon, sain vedettyä letkun pään ulos kotelosta. Letku ei siis jatku kovin pitkälle koteloon (~10 cm).

Onko foorumisteilla tietoa, mikä tämä letku mahtaa olla? Kenties jokin vedenpoistoletku? Kynnyskotelossa kuulostaisi olevan vettä, joka kiihdytyksissä ja jarrutuksissa hölskyy. Helmakotelossa pitäisi varmaan olla jokin vedenpoistoreikä? Ja miksi ihmeessä vettä johdettaisiin helmakoteloon? :) -(z)-
Avatar
putkikardaani
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1481
Liittynyt: 26 Syys 2005, 15:50
Paikkakunta: Uleåborg

Re: Mystinen letku Omegan kynnyskotelossa

Viesti Kirjoittaja putkikardaani »

Jos kattoluukku. Kondensio vedenpoisto menee a pilarista kynnyskotelon läpi helman alle .
Jokainen saa tehdä omalle lintalleen ihan mitä haluaa!
Mutta ainahan sen voi myös paalata!
zidec
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 27
Liittynyt: 11 Helmi 2004, 02:00

Re: Mystinen letku Omegan kynnyskotelossa

Viesti Kirjoittaja zidec »

Kattoluukku löytyy, tämähän se letku varmastikin on. Kiitos vastauksesta!

Mitenkähän sen mahtaisi saada takaisin paikoilleen, koska mitään sinne ei näe, eikä käsikään kunnolla mahdu tunnustelemaan. Joskus olen foorumilla nähnyt kuvan aiheesta, joka näytti että letku menee helmakoteloon ja tökätään paikoilleen. Taisi olla vielä maininta, että mitään kiinnitysklemmaria tms. ei letkussa ole, vaan se pysyy paikoillaan jos pysyy. Ja nyt ei pysynyt, tuloksena usean sentin vesikerros lattialla. Onkohan helmakotelossa ulkopuolella nähtävissä reikä mistä veden pitäisi tulla ulos? En löytänyt, tosin voi olla että helman muovit olivat tiellä.
Avatar
smppa
OCF Member
OCF Member
Viestit: 2432
Liittynyt: 04 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Re: Mystinen letku Omegan kynnyskotelossa

Viesti Kirjoittaja smppa »

Kattoluukusta lähtee jokaisesta kulmasta vedenpoistoletkut alas. Ne ei ole pelkkää kondensiovettä varten, sillä kattoluukkuhan ei ole täysin tiivis.
Omat kokemukset rajoittuvat E Kadetin, F Astran ja C Asconan luukkuihin. Näissä kaikissa on yhteensopiva luukku, sekä A Vectra, A Omega ja A Corsa. Letkun lähdöt saattaa olla hieman eri kulmassa, mutta Vectran luukku istui hienosti Kadettiin.
Poistoletkut menevät takana c-pilaria pitkin alas, edessä a-pilaria. Takaletkun reitti vaihtelee. Asconassa letkujen päät tulee ilmanpoistoritilän taakse, Kadetissa ja Astrassa takakontin sivukaukaloihin jossa on poisto reikä ja tulppa. Tai ainakin alunperin on ollut.
Edessä letkut menevät helman sisään, siellä ei ole reikää mutta muistaakseni helmapellin alasaumassa on sellainen pokkaus joka toimii poistoaukkona.
Ascona C x2: GL 20NE ja LS "Sprint" C20XE
Astra H Wagon Ultimate Z16XER
Vectran italianserkku
Astra K Sports tourer B14XFT
Vastaa Viestiin