2.0 16v kannet v8koneeseen?onko mahdollista ?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
juha777
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 183
Liittynyt: 06 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Turku/lemu

Viesti Kirjoittaja juha777 »

Elipä totta tosiaan tässä eräs kaveri kyseli ja oli kuulemma jo kuullut juttua jostain jo että opelin 16 tappiset kannet olisi mahdollista sovittaa "pienellä" työllä amerikan veekasiin? onko joku muu törmännyt kyseisiin rakennelmiin? eikös se dtm astra ollut v8 kasi ja 4venttiiliä joka sylinterissä? ja onkohan siinä sovellettu jotain chevyn lohkoa ja opelin kansia??
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

DTM-Astrassa oli Oldsmobilen valmiiksi 32V 4.0 V8-moottori. Mm. Oldsmobile Aurorassa oli tuon koneen siviiliversio. Tuo on mm. 90 asteen sylinterikulmalla, joten ei mitään sukua Chevyn V8-koneille, GM-kone toki, niinkuin säännötkin määräävät.
Avatar
opelmeister
'Senator'
'Senator'
Viestit: 861
Liittynyt: 13 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Vihtavuori

Viesti Kirjoittaja opelmeister »

On 2004-01-16 17:52, ata wrote:
Tuo on mm. 90 asteen sylinterikulmalla, joten ei mitään sukua Chevyn V8-koneille, GM-kone toki, niinkuin säännötkin määräävät.
Mitä tuo sylinterikulma tuohon liittyy? Chevyn v-8 on myös 90°...

Ja mitä noihin kansijuttuihin tulee, ei ole kyllä kovin montaa veekasia johon nuo kannet edes kävisi kuutioiden suhteen. Seevulta löytyy pienimmillään (työntötankokasi) 260-262cid kone, eli 4.3litraa. Tuolloinkin hatun tulisi peitota 2.15 litraa.. 305:ssa 2.5litraa, 350:ssa 2.9litraa jne.. Sitten kun vielä lisätään, että lohkon puolet ovat toistensa peilikuvat, ja tismalleen erilaiset, kuin Opelixin 16v lohko.
Mutta jos sylinterien jako eli eri pyttyjen väli olisi edes lähellä samaa, ei kansien asennus olisi mahdotonta TODELLA käsistään kätevälle koneistajalle :grin: HEH!

_________________
"Ei se tehon tuotto, vaan sen kesto.."

<font size=-1>[ This Message was edited by: opelmeister on 2004-01-19 07:55 ]</font>
Vastaa Viestiin