Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
pavetsi kirjoitti:Käynnissä ja tosi hienosti käykin!
Testiajosta myöhemmin!
+5000km menty!
Toimii hyvin!
Egr venttiilin vaihdon alkuperäisen takaisin, poltteli vikavaloa satunnaisesti, nyt loppunut!
Tyhjäkäynti tasainen arviolta 7-800rpm ja. kulutus 0,9-1,2L/h lämpimällä koneella!
Ajettiin juuri +700km lenkki ja kulutus 7,7/100km(2 aikuista ja 3 lasta)
Täysi kuorma ja boxi katolla!
Öljyä mehii jostain koneen ja askin välistä, jäikö sitten takapään stefa kuitenkin hieman vinoon!
Joo..Asia ois tämmöinen. Zafirassa -00 alkoi kylmänä oireilut,turisee kuin 2,della pytyllä,vaik kieroksia lisää. Pinta kaasulla pääsee etenemään verkkaisesti. Jos sitten pysäytän auton (sammuksiin),ni sen jälkeen ei ole mtn häikkää.. Tuossa äskettin kävin taas lenkin,sama homma..ajoa ja sammutus..taas mentiin! Motarilla sit pari pientä nykäystä!!?? Mistä alan repiä johtoja irti??
1.8 moottori ja tosiaan..palaahan se valo siellä
Kaverilla on atk.lle ohjelma,millä pitäisi nähdä viat,mut eipä tunnista koko autoa....on palanut siitä asti,kun Opelin hommasin..eli kuukauden. Entisen omistajan mukaan ei vaikuttanut mihinkään??!!!
Ok. Moottori ilmeisesti sama kuin tässä topicissa aloittajalla , eli X18XE1.
Op-comilla oletettavasti saa luettua vikakoodit. Katso tuosta topicista, asuuko joku op-comin omistava foorumilainen lähelläsi. http://www.opelclubfinland.fi/viewtopic ... 0&t=197883
Kyllä vikavalon palaminen jostain viasta kertoo... liekö entinen omistaja vain halunnut autosta eroon. Mielestäni ei ole oikein myydä viallista autoa ehjänä.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Kävin taas kokeilemassa..tuntuma on ihan samanlainen,kuin ei saisi polttoainetta. Pitää arkena käyttää jossain nollauksella
Tai sitten siirryn riemukkaisiin mersuihin takas.. ..EI Ikuna
Ok. Voi olla vikaa sytytyskasetissa tai sitten moottoriohjauksessa (ecu) . Vikoja on noissa X18XE1 - koneiden ecuissa ollut... esimerkiksi etteivät kaikki ruiskutussuuttimet saa ohjausta. Viat ilmenevät useimmiten moottorin ja ecun lämmetessä. Ilman vikakoodia / vikakoodeja on kuitenkin vaikea sanoa, missä vika on. Ecun voi korjata tai sen voi vaihtaa... kustannus 250 euron luokkaa.
Lueta koodit ja pistä vikakoodit tähän topicciin , niin eiköhän korjaus löydy. Nollaaminen ei poista vikaa.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Huomenia!! Olin yhteydessä Opelin edelliseen omistajaan heti aamutuimaan,ni selvitin,milloin tuo moottorin H-valo on syttynyt. Uuden akun vaihdon jälkeen kuulemma,eli voisko se sammua sillä,millä se tulikin..akun napa irti muutamiks minuuteiks??? Sehän ei tietysti muuta tuota turinaa mihinkään..aloitan tutkimalla tänään bensan saannin.. Onhan mahdollista...ILM lambda anturikin...oisko???
Tuola antamassasi listassa näkyi AMP nikkiköhän se oli,ni suattas ollakkin täältä kalakukkojen luvatusta maasta ja häl ilm on tuo vekotin,mikä vois toimia!!??
No huomen yritän ihan päästä sit jollekkin pajalle,ellei kotipoppakeinot tepsi
Vika tuskin poistuu akunkenkä irrottamalla.
Kannattaa ensin lukea / luettaa vikakoodit.
Kuten tuossa jo linkattiin onnistuu myös yhdistämällä diagnoosipistokkeen navat ja katsomalla vikavalon välkkymistä.
Jos löydät jonkun lähellä asuvan foorumilaisen , jolla on op-com... ota yhteyttä häneen yksityisviestillä... jos tuo omatoiminen vikakoodien luku ei tuota tulosta.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Jos tarkoitat ruiskutussuutinta , niin sitten saattaa johtua ecusta... toki ecu ohjaa myös sytytystä... molemmissa tapauksissa ecu tarjoaa maita silloin, kun pitäisi suihkuttaa tai sytyttää.
Voit ostaa ecu kitin... sellaisen voi saada valmiiksi ohjelmoituna myös: http://www.megavaux.co.uk/part-ecu_kit_ ... -2916.aspx
Kitissä on ecu, ajoneston transponderi ja avaimien sirut.
Jos ostat vain ecun, on sen syytä olla resetoitu... vaatii sitten ohjelmoinnin.
Toinen vaihtoehto on korjauttaa ecu , vaikka tuolla:
Ok. Ykkössuuttimeen pitää toiseen johtimeen tulla +12 V (akkujännite) koko ajan (moottorin käydessä) ja toiseen jaksottaisesti maa eculta ( 0 V) . Jos +12 V puuttuu on vika todennäköisesti johdinsarjassa.
Ok. Ole hyvä.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i