Pikakysymyksiä Opeleista

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13056
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

opelmeister kirjoitti:Onko niin, että Omega B2:n (2.2 bensa, manuaali) vakionopeussäätimen saa aktivoitua vain merkkiliike? Onnistuuko tämä joltain harrastajalta Tech 2:lla kotiolosuhteissa, vai tarviiko tämä jonkin uuden softan ECUun tms? Viiksi on vaihdettuna ja ohjelmointia olisi vailla.
Pitäisi onnistua kotiolosuhteissa.
Tech2:lla varmasti, Op-Comilla ja OpelScannerillakin mahdollisesti.
Ecun muuttuvaan konfigurointiin laitetaan vakkari läsnä olevaksi.
Avatar
opelmeister
'Senator'
'Senator'
Viestit: 861
Liittynyt: 13 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Vihtavuori

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja opelmeister »

Oliskohan jollain Jyväskylä-Laukaa suunnilla Techiä hallussa? OpComilla en löytänyt sellaista paikkaa, mistä olisi saanut päälle. Voi kyllä olla vanha versio tms. Mutta jos joku osaava pystyisi jelppimään.
"Ei se tehon tuotto, vaan sen kesto.." -X10XE-
Tomppa
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 562
Liittynyt: 19 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Laukaa

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

opelmeister kirjoitti:Oliskohan jollain Jyväskylä-Laukaa suunnilla Techiä hallussa? OpComilla en löytänyt sellaista paikkaa, mistä olisi saanut päälle. Voi kyllä olla vanha versio tms. Mutta jos joku osaava pystyisi jelppimään.

Ite olen ainakin tällä OPcom:illa saanu vakkarin aktivoitua monestakin G & H Astrasta, B & C Vectrasta vuosien saatossa.
Ei luulis sen olevan sen kummalisempi Omegassa. :o
Astra H 1.8 STW -07

X autoja on niin monta...
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13056
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

opelmeister kirjoitti:OpComilla en löytänyt sellaista paikkaa, mistä olisi saanut päälle.
Cruise Control.
1. Open Op-Com
2. Select year of car
3. Select model
4. Select engine code
5. Select programming
6. Select variant configuration
7. Select cruise control
8. Change from not present to present on the drop down menu
9. Click perform coding
10. Close program and enjoy your new cruise control
Depending on the year/model you may need the security code
Terracid
'Senator'
'Senator'
Viestit: 811
Liittynyt: 16 Heinä 2010, 16:11
Paikkakunta: Kouvola

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Terracid »

Oliko noissa -03 vuoden gts vectroissa kontin päällä sitä lippaspoileria ? Sopiiko tuon vanhemman korimallin lippa suoraan -08 vectraan ?
Vectra C 1.8 -08
ex: Astra G 1.8 sport -01
Sandu
OCF Member 2020
Viestit: 123
Liittynyt: 20 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Oulu

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Sandu »

Robertx kirjoitti:
Sandu kirjoitti:
Robertx kirjoitti:
Sandu kirjoitti:
temetsy kirjoitti:En tosiaan mee varmaks sanomaan, lambadattomissa menee just niinku sanoit mutta tiiä näistä anturikasoista :D
Täältä https://dl.dropboxusercontent.com/u/21221279/Rekord.pdf löytyy hieman dataa opcomilta. Auttaako? 1. lambda vilkuttelee rikkaan ja köyhän välillä. Kakkoslambda tuntuu jumivan rikkaalle kun kone lämpenee.
Eipä auennut tuo dropboxin sivu. Jokatapauksessa käy rikkaalla ja silloin ei ole kysymys imuvuodosta. Pakokaasuissa ei ole juurikaan happea.
Päästöt (suluissa maksimit):
Joutokäynti | kierroksilla
CO 2,36 (0,5)|5,28 (0,3)
HC 296 (100)| 680 (100)
Lambda | 0,832 (1+-0,03)
CO2 13,9 | 11,8
O2 0,02 | 0,05

Jos on pienikin epäilys, että jako ei ole kohdillaan, niin aloita tarkistamalla se huolellisesti. Jos jako heittää, niin pääsääntöisesti kaikki päästöarvot ovat pielessä.
Seuraavat vaihtoehdot ovat 1. lambda , maf , sytytystulpat , sytytyskasetti ja ilmansuodatin.
Hmm, kumma kyllä kun mulla itellä aukee tuo sivu. No kuitenkin. Jako tarkistettu ja se on varmasti oikein, otin jopa kuvat niin kuin viimeksikin ja oikein se on. Vaihdoin myös ilmansuodattimen. Op-com antaa edelleen lambdalle aivan oikeita lukemia, voiko se silti olla rikki?

Sitten toinen kysymys liittyen OBD-mittauksen readiness testeihin. Testasin tuollaista yleismallin vikakoodinlukijaa kännykkään ja sieltä löytyi valikko readiness monitors. Kohdassa non-continuous oli catalyst ja oxygen sensior punaisella, eli not ready. Evaporative system ja oxygen sensor heater vihreillä eli ok. Voiko noista päätellä jotain? Autolla on ajettu vikakoodien nollaamisen jälkeen useampi sata kilometriä joista kaupungissa alta 50 km. MIssä vaiheessa nuo kuittaantuu ok:ksi? Vai voisiko nuista päätellä jotain rikkaalla käymiseen liittyen? Continuous monitorsit oli kaikki vihreällä.

Mutta summa summarum, jatkan ilmeisesti edelleen listan mukaan lambdan vaihdolla? Täytyy laittaa briteistä tilaukseen. Täällä olisi nyt sitten koko kone myytävänä kohtuu edullisestikkin, mutta siitä puuttuu juuri tuo lambda. Siitä saisi kuitenkin maffin, sytytyskasetin ja kattipakosarjan. Vai kannaatko panostaa uuteen?

Edit: Niin ja vielä lisähuomatuksena tarkistin tulpat jaon tarkistuksen yhteydessä. Kaikki näyttivät samanlaisilta hieman hailakan värisiltä.
Ilmeisesti lambda voi olla rikki tai vanha ja väsynyt... ei osaa säätää oikein. Lambdan pitää saavuttaa oikea lämpötila, jotta toimisi oikein... liekö lambdan lämmitysvastuksessakin jotain huonoa. Oletettavasti pitöis kuittaantua ok:ksi , kun lambda on lämmin ja säätää oikein.
Sinänsä mielenkiintoista, että sytytystulpat eivät ole tummat... tumma väri viittaisi rikkaaseen seokseen.
Kannattaa seuraavaksi vaihtaa se lambda.

Tietoa:

1 kg polttoainetta tarvitsee teoriassa 14,7 kg ilmaa (tai vastaavasti n. 10 000 l ilmaa yhden bensiinilitran polttamiseen) palaakseen täydellisesti. Tätä polttoaineen ja ilman suhdetta kutsutaan stökiometriseksi sekoitukseksi (eng. AFR, Air-Fuel Ratio) ja sitä kuvataan kreikkalaisella kirjaimella λ (lambda). Sekoitussuhde 1:14,7 (AFR = 14,7) on valittu lambdan arvoksi 1. Kun lambdan arvo on pienempi kuin 1 kutsutaan seosta rikkaaksi (ilmavajaus) ja vastaavasti, kun lambda on suurempi kuin 1 kutsutaan seosta laihaksi (liikaa ilmaa).
Mistä tietää, että lambda-anturi ei toimi kunnolla? Tyypillisiä oireita ovat korkeat HC ja CO-päästöarvot, korkea polttoaineenkulutus (joskus jopa 30 % normaalia korkeampi), nykivä moottorin käynti, moottori reagoi huonosti kaasupolkimen painallukseen. Kun lambda-anturi ei toimi, voi katalysaattori ylikuumentua ja tärveltyä.
Palataampas tähän vielä kun ratkaisukin löytyi. Tilasin uuden NGK:n lambdan netistä ja vaihdoin paikalleen. Omalle silmälle OP-comin arvot alkoivat vaihtumaan paljon nopeammin. Pelonsekaisin tuntein menin konttorille ja katsastusmies oli oikein tyytyväinen päästöihin. Hieman moitti asettumista kaasun jälkeen, mut sano lambdan asettuvan ajan kans. Vaihdoin tosiaan edellisenä päivänä ja kilometrejä alla parikymmentä.

Nuista readyness monitoreista löytyi huolto-ohjelmasta hieno diagrammi niiden oikeaoppiseen asettumiseen liittyen. Nyt olen muutaman kerran katsonut niitä uudella lambdalla. Katalysaattori menee vihreälle, mut lambda ei ole vielä menny.

Kiitos kaikille apuaan tarjonneille. Nyt on Vectra taas iskussa ja eikun vaan kovaa ajoa.
Terracid
'Senator'
'Senator'
Viestit: 811
Liittynyt: 16 Heinä 2010, 16:11
Paikkakunta: Kouvola

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Terracid »

Miten teillä on peräkoukku asennettuna C vectraan ? Mulla on semmoiset alaspäin tulevat laipat hitsattuna runkoon missä sitten pulteilla itse koukku kiinni. Onko se ollut tuollainen tehtaalta lähtiessä ? Pitäisi koukku ottaa pois mutta ne laipat mitkä sieltä tulee näkyisivät takapuskurin alta.. Ei huvittaisi ruveta rälläköimään, mutta muuta vaihtoehtoa ei taida olla :roll:
Vectra C 1.8 -08
ex: Astra G 1.8 sport -01
pikku-Esko
OCF Member 2015
Viestit: 68
Liittynyt: 27 Kesä 2010, 20:43
Paikkakunta: Keminmaa

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja pikku-Esko »

Mulla on koukun se poikittainen "runko" pulteilla kii auton korissa ja koukku siinä pulteilla kii. Kovilin koukku ja farkku Vectra vm 07. Eli jos tuosta mun autosta ottaa sen koukun runkoineen irti niin kaikki jää nätisti piiloon puskurin taakse. En sitten tiiä onko tehdasasennetun koukun runko hitsattu kii..
Vectra C2 Caravan Z19DTH (2007)
Entiset Opelit: Astra F Caravan X18XE (1996), Vectra B2 Caravan X20XEV (2000) ja Kadett E C16NZ (1991)
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Robertx »

"Palataampas tähän vielä kun ratkaisukin löytyi. Tilasin uuden NGK:n lambdan netistä ja vaihdoin paikalleen. Omalle silmälle OP-comin arvot alkoivat vaihtumaan paljon nopeammin. Pelonsekaisin tuntein menin konttorille ja katsastusmies oli oikein tyytyväinen päästöihin. Hieman moitti asettumista kaasun jälkeen, mut sano lambdan asettuvan ajan kans. Vaihdoin tosiaan edellisenä päivänä ja kilometrejä alla parikymmentä.

Nuista readyness monitoreista löytyi huolto-ohjelmasta hieno diagrammi niiden oikeaoppiseen asettumiseen liittyen. Nyt olen muutaman kerran katsonut niitä uudella lambdalla. Katalysaattori menee vihreälle, mut lambda ei ole vielä menny.

Kiitos kaikille apuaan tarjonneille. Nyt on Vectra taas iskussa ja eikun vaan kovaa ajoa.[/quote]"

Hyvä, että ratkaisu löytyi. Tosin oli odotettavissa. NGK:n lambda on yleensä laadukas.
Kestää jonkin aikaa, ennenkuin moottoriohjaus oppii säätämään seosta oikein... hieman moottoriohjauksesta riippuen.
Juurikin noin.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Terracid
'Senator'
'Senator'
Viestit: 811
Liittynyt: 16 Heinä 2010, 16:11
Paikkakunta: Kouvola

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Terracid »

pikku-Esko kirjoitti:Mulla on koukun se poikittainen "runko" pulteilla kii auton korissa ja koukku siinä pulteilla kii. Kovilin koukku ja farkku Vectra vm 07. Eli jos tuosta mun autosta ottaa sen koukun runkoineen irti niin kaikki jää nätisti piiloon puskurin taakse. En sitten tiiä onko tehdasasennetun koukun runko hitsattu kii..

Käsittääkseni tuo hitsiliitos on laiton ? Ainakin työkaverit näin sanoivat mutta tiedä siitä sitten, luulisi että olisi katsastuksessa siitä sanomista tullut jos näin on. Hitsisauma kuitenkin näyttää ammattimaiselta ja alkuperäiseltä. Kovilin koukku taisi tuossa omassanikin olla.
Vectra C 1.8 -08
ex: Astra G 1.8 sport -01
pikku-Esko
OCF Member 2015
Viestit: 68
Liittynyt: 27 Kesä 2010, 20:43
Paikkakunta: Keminmaa

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja pikku-Esko »

Terracid kirjoitti:
pikku-Esko kirjoitti:Mulla on koukun se poikittainen "runko" pulteilla kii auton korissa ja koukku siinä pulteilla kii. Kovilin koukku ja farkku Vectra vm 07. Eli jos tuosta mun autosta ottaa sen koukun runkoineen irti niin kaikki jää nätisti piiloon puskurin taakse. En sitten tiiä onko tehdasasennetun koukun runko hitsattu kii..

Käsittääkseni tuo hitsiliitos on laiton ? Ainakin työkaverit näin sanoivat mutta tiedä siitä sitten, luulisi että olisi katsastuksessa siitä sanomista tullut jos näin on. Hitsisauma kuitenkin näyttää ammattimaiselta ja alkuperäiseltä. Kovilin koukku taisi tuossa omassanikin olla.
Hitsin laillisuudesta en osaa varmasti sanoa. Seki varmaan riippuu juuri siitä miten hyvin se on tehty. Luulis tehdassauman tai ainakin sitä vastaavan kelpaavan.. Mutta joo jos se koukku pitää irti saada ja jos se sähköliimalla siellä kiinni on niin rälläkkähommiks se menee sitten.
Vectra C2 Caravan Z19DTH (2007)
Entiset Opelit: Astra F Caravan X18XE (1996), Vectra B2 Caravan X20XEV (2000) ja Kadett E C16NZ (1991)
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

Kukahan tuon koukun on patentoinut kiinni? Laittomalle yksi ääni. Arviolta 6 millin rauta hitsillä peltiin... :worship:
Terracid
'Senator'
'Senator'
Viestit: 811
Liittynyt: 16 Heinä 2010, 16:11
Paikkakunta: Kouvola

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Terracid »

rgs1 kirjoitti:Kukahan tuon koukun on patentoinut kiinni? Laittomalle yksi ääni. Arviolta 6 millin rauta hitsillä peltiin... :worship:

Pitää yrittää jossain vaiheessa laitella kuvasaastetta tänne niin voidaan yhdessä ihmetellä :)
Vectra C 1.8 -08
ex: Astra G 1.8 sport -01
Avatar
Juge127
OCF Staff
OCF Staff
Viestit: 1991
Liittynyt: 20 Maalis 2007, 15:04
Paikkakunta: Lieto

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja Juge127 »

Mikä kansi 20S CIH:in päällä on alunperin?
Ascona B - Manta B - Manta B - Omega B2 - Rekord - Rekord E2 - Vectra A2
Avatar
temetsy
OCF Member 2015
Viestit: 2562
Liittynyt: 03 Tammi 2013, 16:50
Paikkakunta: Turku

Re: Pikakysymyksiä Opeleista

Viesti Kirjoittaja temetsy »

Kuva

Mikä pistoke? apukuskin jalkatilan vasemmassa laidassa, keskikonsolissa kiinni.
Käyttövieteri: Vectra C 2.0T -04
Eksät: Astra F caravan C18xe -93 Omega A aut. sedan C20ne -94 Omega B sedan x25xe -95 Calibra c20ne -95 Omega A aut. caravan c20ne -93 Omega B MV6 -95
Vastaa Viestiin