Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
TIGRA-A COUPE
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 18 Tammi 2015, 22:09

Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Viesti Kirjoittaja TIGRA-A COUPE »

Ajoneuvo tekee käynnistettäessä siten, eka starttaus ja kippo ei käynnisty , ja alkaa bensiini tuoksumaan. Tovin odotus ja restartti ja lähtee pörisemään. Nyt te ÜberOpel gurut siellä, antakaas osviittaa johon perehtyä? Survookos se benzoa liiaksi asti vai? Miksi 1 kerralla mutta sen jälkeen normalisoituu.
Kiitän ohjeistanne :)
Rocla
'Senator'
'Senator'
Viestit: 344
Liittynyt: 22 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Kajaani Finland

Re: Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Viesti Kirjoittaja Rocla »

Onko väliä kuuma vai kylmä kone?

Moottorin lämpöanturista olisi hyvä aloittaa bingoaminen.
TIGRA-A COUPE
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 18 Tammi 2015, 22:09

Re: Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Viesti Kirjoittaja TIGRA-A COUPE »

Jep, siis aloitankin alusta. Huomenna saan tallisuojaa ja käyn vaihtamassa suoraan tuon anturin ja hiukan muutakin siittä sitten myöhemmin. Vasta ostettiin ja oli tiedossa että auto oireilee. No ensikatselmus mittariston varoitusvaloihin, ja siellä loistaa keltainen valo Logo jossa salamankuva alaspäin kaiken aikaa( välillä sammuu, mutta sitten taas) jonka kirjat kertoo pakokaasujärjestelmän häiriövaloksi? No sen enempiä varoituksia ei seuraavat n 100 km aikana ilmaantunut, vaan tämä mystinen sammuminen ja ei tahdo käynnistyä kuin vartin perästä... Siis ongelma tulee ilmeisesti milloin huvittaa ei täsmällistä aikajanaa ja ainakin lämpöisenä nyt ekan kerran, ja kun se lähti käyntiin uudestaan 12 kilsaa kotiin aikana ilmeni pientä nykimistä/ Katkomista. Sitten moottoritilaan, ensimmäisenä osui öögaan jeesusteippiviritys ja en heti tienny nimeä kojeelle jossa se on kiinni (Ilmapuhallusjärjestelmä, pakokaasun kierrätys ? , mutta kuvassa ympyröity kapistus oli tukittu ilmastointiteipillä, ja on vieläkin. Minkähän takia se on tukittu aiemman "Huoltajan" toimesta? Jahka uutta tietoa ilimenee niin laittelen neuvoa ja ratkaisut toki( Jos onnistaa ). Kuva n täsmälleen samat osat ja kilkkeet sisältävä kuin on pihassakin olevassa . Kuva
Kiitän ohjeistanne :)
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13057
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tigra-A Coupe 96 -X14XE

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

TIGRA-A COUPE kirjoitti:Logo jossa salamankuva alaspäin kaiken aikaa( välillä sammuu, mutta sitten taas) jonka kirjat kertoo pakokaasujärjestelmän häiriövaloksi?
Se on moottorielektroniikan varoitusvalo. Kun moottorinohjain huomaa jotain vikaa se sytyttää valon. Tuossa tulikin jo linkki ohjeisiin miten saat luettua mitä vikakoodeja moottorinohjaimen muistiin on tallentunut.
TIGRA-A COUPE kirjoitti:Sitten moottoritilaan, ensimmäisenä osui öögaan jeesusteippiviritys ja en heti tienny nimeä kojeelle jossa se on kiinni (Ilmapuhallusjärjestelmä, pakokaasun kierrätys ? , mutta kuvassa ympyröity kapistus oli tukittu ilmastointiteipillä, ja on vieläkin. Minkähän takia se on tukittu aiemman "Huoltajan" toimesta?
Ei ole pakokaasun kierrätys, sen osia ei yläpuolelta näy vaan ovat vähän piilossa. On siis lisäilmajärjestelmä sikäli kun kuvasta saan selvää.

Joko siihen systeemiin on tullut vikaa ja sieltä on jotain vuotoa tukittu sillä viritelmällä, tai sitten todennäköisemmin joku tein-itse-ja-säästin-ranettaja on kuvitellut saavansa lisää tehoa tuolla viritelmällä.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vastaa Viestiin