Silloin pari vuota sitten kuin ostanut tämä auto huomanut termostati ej toimi kunossa ja homanuttoinen, mutta pari viiko jälken se ej toiminut ja taas vahtanut, nyt olen huomanot jos seiso parki ja anta mootori pyöri koko aika lämpötila laske noin 60-70 asti.
Se viimenen termari opel korjaamo vahditi ja heidan mieli tämä on normal, oma mieli se ej toimi ja se ej sulke niin kuin pittas?
Termostat
Re: Termostat
Jos moottori on jokin CDTI diesel ilman lisälämmitintä, niin on ihan normaalia talvella että tyhjäkäynnillä tai kaupunkiajossa moottorin lämmöt laskee, koska lämmityslaite jäähdyttää tehokkaasti moottoria.
GM TECH2 + GlobalTIS ohjelmoinnit ja ohjelmapäivitykset. Vectra C 1.9 DTH virikarttoja (EDC16C39) ECU.lle.
Re: Termostat
Anteksi, Astra 2001 kone on Z20let
Re: Termostat
kyllä lämpö laskee tyhjäkäynnillä kuten aabelix jo sanoi, varsinkin kovemmalla pakkasella, dieselissä vielä nopeemmin. kunnossa se on jos ajaessa lämpö ei seilaa ylösalas
opel vectra c 2,2 gts

