Terve
N viikko sitten huomasin/kuulin autosta aina kääntäessä ja pienissä töyssyissä kolinaa. Yritin googlata mitä vikoja kolinan aiheuttaa ja aikamonta vaihtoehtoa löysin. Mutta tulin siihen tulokseen että raidetangot väljät, joten nostin auton ylös ja liikutin rengasta sivuttais suunnassa ja klappia tuntu mielestäni raidetangossa, mutta ei niinkään raidetangon päässä. Kysymys kuuluukin että onko raidetangot helppo vaihtaa ite, vai kannattaako jättää korjaamon huoleksi. Tosiaan ääni kuuluu ainoastaa kääntäessä kaupunki ajossaa ja pienissä töyssyissä. Isoissa nopeuksissa ei kolinaa kuuluu.Kiitos jälleen kaikille jo etukäteen.
raidetankojen vaihto Vectra C wagon vm.04
Re: raidetankojen vaihto Vectra C wagon vm.04
Niin vai voisiko vika sittenkin olla iskareiden yläpään laakereissa. Pakallaan kun kääntää jouset napsahtelee.
Re: raidetankojen vaihto Vectra C wagon vm.04
Nonii kauppa käynti selvensi näkemystä. Kolina kuuluu jousista eli iskareiden yläpään laakerit missä se vika on. Vaihtoon menee raidetangot samalla.
Re: raidetankojen vaihto Vectra C wagon vm.04
Vika korjaantui ja ääni hävisi. Syy oli iskareiden yläpään laakereissa. Laakerit vaihdettu hiljaisuus tuli. Ei muutakin kovaa ajoa. 200€ joutu korjaamolla maksamaan, mutta nyt kelpaa ajella.
