vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Ongelma on ku vaihdoin öljynsuodattimen (panosmalli) niin se tiiviste mikä tulee korkin väliin joko vuotaa kun on liian löysällä tai jos sen kiristää niin se muljahtaa ulos. Tiiviste on normaali pyöreä o-rengas ja korkissa ei ole mitään uraa mihin se menisi paikoilleen. Vähiten vuotaa kun ei pistä tiivistettä ollenkaan ja vääntää niin kireelle kun uskaltaa. Miten se kuuluisi laittaa?
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Kyllä siinä suodatinkotelon kannessa on sille o-renkaalle oma uransa.
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Sit mulla on joku maanantaikappale koska se on aivan tasainen.
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Siinä palttiarallaa kierteen loppuosassa on ura o-renkaalle. Eli ei tuu ihan kannen yläosaan se o-rengas. Yritin googlella ettiä havaintokuvaa mutten onnistunu, siinä on selkeä kohta kun sitä kantta kattelee.
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Tuossa kuvassa näkyykin hyvin paikka mihin se o-rengas kuuluu, itte kans ekalla kerralla vähän pyörittelin et mihis se nyt tulikaa 
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
1.9 CDTI dieseleiden suodatinpanosten mukana tulee kaksi O - Rengasta ja suodatin kotelossa on molemmille urat, muitten autoihin kun on öljyjä vaihdellut on kotelossa ollut usein vain yksi O-rengas paikoillaan ja hyvin on pitänyt niinkin 
GM TECH2 + GlobalTIS ohjelmoinnit ja ohjelmapäivitykset. Vectra C 1.9 DTH virikarttoja (EDC16C39) ECU.lle.
Re: vectra c 07 öljynsuodatin vuotaa
Nyt se selvis. En nähnyt uraa korkissa koska siinä oli jo tiiviste paikoillaan. Se vaan oli niin vanha tiiviste että oli kovettunut tasaiseksi eikä sitä erottanut ellei tiennyt mistä ettiä... Tosiaan kun ostin auton ja vaihdoin siihen öljyt ekaa kertaa niin siitä oli ilmeisesti jätetty muutama öljynvaihto välistä kun suodatin oli mennyt ihan mössöksi. Kiitos kaikille avusta!



