Paras auto 18-vuotialle??

Keskustelua Opeleista
Avatar
Vectr@ B
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1587
Liittynyt: 10 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu.

Viesti Kirjoittaja Vectr@ B »

farkkulada,tommonenhan se on ostettava heti.
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

On 2004-01-20 09:38, Megaman wrote:
Takavedolla opitaan myöskin ajotaito paremmin,vaikka nykyään sitä pidetään vaarallisena.
Tuo on totta,
jollain c kadetilla, takapotku-escortilla yms. kun pari vuotta ajaa, niin mitä autoa vaan osaa ajaa, no ehkä takamoottorit poislukien.
kumimuumi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3519
Liittynyt: 01 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Keskellä Uuttamaata

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

BA3 on lämpönen talviauto. vielä takavetokin :smile:

..no joo, asiaakin.. serkkupojalla on datsuni (200sx), yhellä kaverilla on 9000turbo, yks kulkee talvet bussilla ja kesät 1200 ninjalla :smile: . jokkisjätkät taasen ajelee väli- ja vanhakoppasilla, yks ladoilla ja mini-mies odottelee vielä korttia :smile: . muut onkin sitten enemmän/vähemmän isi/mamma-leasinkihäiskiä.

mutta jos ei missään parkkipaikalla tarvi ruuvailla/tunailla/korjailla, niin kyllä jonkun vanhemaankin pommin luulisi käyvän vallan mainiosti. asconaa on kummasti mukavampi laitella kuntoon säännöllisin väliajoin lämpösessä tallissa :smile:

_________________
Kuva
'79 Cona 'SR'
Don't drink water - Fish fuck in it.

<font size=-1>[ This Message was edited by: kumimuumi on 2004-01-20 21:36 ]</font>
plumber
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 140
Liittynyt: 12 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Vöyri
Viesti:

Viesti Kirjoittaja plumber »

Itse laittaisin rahat vaikka uudelleen vectraan. On sen verran luotettava peli ollut. Ja vielä jos vaasasta päin oot, niin tuon vekkulin Tervajoella oon käyny henk. koht testaamassa ja oli asiallinen peli.

<a href="http://www.artonauto.fi/Lang/Fin/item.a ... e=10&page="> Vectra 2.0 -94</a>

En tiedä onko hinta tuolla sivuilla oikein, koska vielä pari viikkoa sitten autoa kaupiteltiin hintaan 7900€.
Jacob
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 135
Liittynyt: 02 Loka 2003, 03:00
Paikkakunta: Rauma / Lappi

Viesti Kirjoittaja Jacob »

On 2004-01-19 19:27, Jarno.v wrote:
Eipä kyllä vento TDI:tä ole tehtykään, se on TD =kammiokone turbolla, 75hv eli just sopivasti, ehkä liikaakin
Pakko kysyä mistä tuo tieto on peräisin? Katsoppa vaikka http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=6308991 Kyseessä on tutun auto joten olen aika varma että tdi ventoja on olemassa... Korjatkaa jos olen väärässä.
Niin ja topicciin: Joku halpa niin ei v**uta niin paljoa kun se on jossain penkassa :smile:

<font size=-1>[ This Message was edited by: Jacob on 2004-01-20 23:25 ]</font>

<font size=-1>[ This Message was edited by: Jacob on 2004-01-20 23:27 ]</font>
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

"Myynnissä jenkki malli tdi vento!
auto on tuotu yk-joukosta vuonna 98 (canadasta) "
Okei "tehty" oli väärä sana,
Eli tarkoitin nyt suomi-autoja, maahantuoja ei TDI ventoa suomeen ole tuonut.

<font size=-1>[ This Message was edited by: jarno.v on 2004-01-20 23:37 ]</font>
axeli
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 44
Liittynyt: 24 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja axeli »

miten kukin tykkää.ei kuitenkaan kannata välttämättä ostaa mitään romuakaan jos olisi vähän parempaankin mahollisuudet. osta joku fiksu kuntoinen vectra kahenlitran koneella. nuo 115 heevaa riittää ihan hyvin :smile:
OK-88
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 219
Liittynyt: 05 Elo 2003, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja OK-88 »

Mä hommaan 4x4 maasturin sit kun täytän 18v
(ihan harrastus ja tulevan työn takii)
<img src="http://koti.mbnet.fi/oskivi/7%20pieni.gif" width="206" height="154">
Aku_81
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 63
Liittynyt: 13 Loka 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Aku_81 »

Ostapa vaikka sunny, ite alottelin 18veenä ajelemaan 1.3:lla sunnyllä ei kyl tehot päätä huimannu mut mukavasti ja luotettavasti vei miestä ja vie edelleenkin. vm.87-91 sunnyt on aika halpoja ja aika varmatoimisia, ruostetta samanverran kuin muissakin ikäisissään. Hitto kun auto on vasta 17-vuotta vanha ja nyt jo rupee helmat lahoomaan, ainoo huono puoli sunnyssä, on ainakin parempi lämmityslaite kuin corollassa.
Psycho
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Espoo/Veteli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Psycho »

Ite opettelin ajamaan takavetoisella ja täytyy sanoa, että sen jälkeen kyllä ajaa millä vaan, eikä sivuluisutkaan pelota. Olen kuullut, että aika iso osa metsäänajoista on johtunut siitä, että kuski on säikähtänyt joutuessaan sivuluisuun, eikä ole saanut autoa suoristettua. Tätä ei sitten tarvi ymmärtää siten, että mennään liikenteeseen kahva edellä leikkimään Kankkusta tai Mäkistä. Tyhjälle parkkikselle, jos leikkiä pitää.

No se siitä. Mulla olis sulle juuri maalattu musta 316 Bemari sävylaseilla, etu- ja takaspoikalla, sähköherkuilla ja 15" aluvanteilla. On siihen asennettu uudet H4-umpiotkin. Ei mikään TheFastAndTheFurious-helmi ja ajettu 318tkm, mutta opitpa samalla tekemään jotain itse autolle, ettei mene tien varrella sormi suuhun. Eikä ole kallis, jää opiskeluunkin rahaa reilusti.
Enriquez
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 285
Liittynyt: 16 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja Enriquez »

lehdestä lukee liikaa näitä juttuja että nuoret ajoivat kilpaa, 4 kuoli... että ensiksi ostat jonkun 1.6 vectran jostain 90 luvun alusta ja opettelet ajamaan sillä liikenteessä. vaikka luulisit itse että osaat ajaa, muut eivät välttämättä ole samaa mieltä. liikenteessä on niin monenlaista väkeä eri ajotavoilla... totuttele ensin rauhassa liikenteessä ajamiseen, siihen et TODELLAKAAN tarvitse mitään ärhäkkää vehjettä. tämäkään ei ole nipottamista, olen vain ollut tuollaisessa tilanteessa paikalla jossa juuri kortin saanut näytti vähän miten ärhäkkä auto kulkee... ei ollut kivannäköistä jälkeä kolaripaikalla. ei se ole kivaa elää kaverin kuolema omallatunnolla yms...
Enriquez
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 285
Liittynyt: 16 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja Enriquez »

lehdestä lukee liikaa näitä juttuja että nuoret ajoivat kilpaa, 4 kuoli... että ensiksi ostat jonkun 1.6 vectran jostain 90 luvun alusta ja opettelet ajamaan sillä liikenteessä. vaikka luulisit itse että osaat ajaa, muut eivät välttämättä ole samaa mieltä. liikenteessä on niin monenlaista väkeä eri ajotavoilla... totuttele ensin rauhassa liikenteessä ajamiseen, siihen et TODELLAKAAN tarvitse mitään ärhäkkää vehjettä. tämäkään ei ole nipottamista, olen vain ollut tuollaisessa tilanteessa paikalla jossa juuri kortin saanut näytti vähän miten ärhäkkä auto kulkee... ei ollut kivannäköistä jälkeä kolaripaikalla. ei se ole kivaa elää kaverin kuolema omallatunnolla yms...
kumimuumi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3519
Liittynyt: 01 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Keskellä Uuttamaata

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

Henkkis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 205
Liittynyt: 10 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Turku Finland

Viesti Kirjoittaja Henkkis »

Juu kuules osta vaan joku 1.3 et sä sillä teholla mitään tee. Ittellä oli 1.6S kadetti ja 100 mettään. Oli hiton hyvä tuuri että kirjottelen tässä ja ittelle ei käyny kuinkaan (ei muita kyydissä). Mutta se ei enää sitten hymyilytä kun kaveria kaivetaan autosta ja kattoa rälläköidään pois, et kaveris pääsee ulos. Omallakohdalla tota ei tarvinnu tehä, mutta tapauksen tiedän missä melkeen piti. Mut omalta kokemukselta, älä osta mitään ABSillä ja kaiken mailman luistonestoilla ja vakaajilla olevaa autoa. Onhan se hieno ajaa ku on kaiken mailman härvelit autossa, mukava ajaa. Mut pahanpaikan tullen mennään metsää ja reippaasti. Omalla kokemuksella ja keventyneellä kaasujalalla voisin sanoa edes, älä ala näyttää kuka osaa ajaa tai mitään muutakaan. Omassa tapauksessa ei tarvinnu näyttää kenellekkään mitään, koska ketään ei ollut mailla halmeilla. Mut mitä mä tässä turhaan kerron kantapään kautta pakko opetella. Mut osta joku vanhempi auto millä ei oo niin väliä jos sen mällää.
=Henkkis=® Opel Corsa easytronic 1.2 twinport -05
Ihmeitä teemme hetkessä, mahdottomat asiat vievät vähän enemmän aikaa.
ascocd
'Senator'
'Senator'
Viestit: 323
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja ascocd »

Sorry, vähän Offtopiccia.

Tuolta vanhemmasta topicista kaivettuna
löytyi tämmönen. http://jeepin.com/cgi-bin/ultimatebb.cg ... 5;t=006098

Onks jollain tietoo, että miten tommonenkin voi käydä?? (Kaiteen pää ollut ilmeisesti jotenkin tolla korkeudella vapaana törröttämässä?) Eiks noi kaitetten päät normaalista päistä "taivuteta alaspäin" maahan jolloin kaiteeseen törmätessä auto lentää kaiteen päälle eikä käy niinkuin tässä em. on käynyt? Ainakin on kaverilla ollu enemmän vauhtia kuin 60.

Suomessahan ne laittaa motareille noihin kaiteen päihin jo sellasia joustavia päitä jotka törmäyksen sattuessa painuvat ensin "kasaan" ennen kuin tulevat autosta läpi.
Auto kuin auto kunhan se on saksalainen... :roll:
Vastaa Viestiin