Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Kyseessä Opel Vectra B vm. 98 1,8l koneella. Moottori X18XE.
Katsastuksessa jäi päästöistä kiinni, CO oli liian korkea (0.65) joka saisi olla 0.3.Annoin katin kyllä kunnolla lämmetä, mut ei auttanut.
Sitten syttyiki moottorin häiriövalo ja meni vikatilaan kone. Vikakoodiksi nokka-akselin asentotunnistin. Vaihdoin tunnistimen mutta häiriövalo palaa edelleen, eikä se lähtenyt nollaamalla pois. Missähän ois vika? Johdot vai liitin?
Tarvikeanturit on 60% täyttä skeidaa. Jollakin voi toimia ja toinen on rikki jo paketissa. Ihan sama vaikka tilaat varaosaliikkeestä rekkarilla niin ei auta. Vain aito Opel osa toimii.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Noissa oli vikaa siinä anturin liittimessä. Alkuperäisen anturin kanssa tulee pätkä johtoa ja uusi liitin.
Jos liitin on neliskanttinen, sitä ei ole vaihdettu. Jos se taas on ovaali niin kyseessä päivitetty malli.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Noniin homma korjattu. Rikkihän se anturi oli, jonka tilasin. Motonetistä uusi 49e tarvikeanturi, jossa mukana 10cm johtoa ja liitin. Nämä ku laitto paikalleen ni vikavalo sammui ja nykiminen loppui. Saas nährä kauanko kestää.