Zafira A(AstraG?) Takaoven sähkölasin korjausvinkki

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16107
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Zafira A(AstraG?) Takaoven sähkölasin korjausvinkki

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Eilen jäi vasen takalasi 10cm auki. Jokin oven sisällä naksui kun naputteli nappeja.

Johdot oli luonnollisesti osittain poikki. Aloitinkin projektin johtojen uusinnalla.
Nipsasin kaikki johdot poikki niin että pilariin jäi ehjää johtoa n. 5-7cm. Liitin irti ovesta ja johtonippu pöydälle.
Liittimestä irtoaa erikseen pienempi liitin ohuille johdoille. Siitä saa kammettua peitelevyt auki joista näkee numeroinnit. Sitten paperille nastanumerot ja niihin tulevien johtojen värit.
Liittimestä saa pinnit irti kun painaa haittaa pikku mensselillä ja vetää johdosta. Poista kaikki pinnit. Kampea pinnistä johtoa pitävät(kuorta) lipareet auki ja katkaise vanha johto niin lyhyeksi kuin saat tai nitkuta johtoa kunnes se katkeaa. Oviliittimen paksut liittimet saa irti kun työntää pienen mensselin tai piikin liitospinnan puolelta pieneen koloon. Irroita niistäkin johdot. Ja muista numerointi.
Uudeksi johdoksi laitoin 18x0,75mm2 ölflex kaapelia. Siinä johdot on numeroitu 1-17 ja keltavihreä maajohto. Juotin johtoihin 3-13 pienet liitinpinnit(purista avatut lipareet) ja työntelin paikalleen niin että johtonumero täsmää liitinnumeroon(huomaa kaksi tyhjää kohtaa). Nyt näet suoraan omasta johtovärilistastasi oikean johdon numeron.
Ne kaksi paksua johtoa täytyykin tehdä hiukan eri tavalla. Ota johdot 1, 14 ja 15 ja kuori ne ja tinaa yhteen. Tee sama johdoille 2, 16 ja 17. Nyt purista ja juota ne paksuihin liitinpinneihin ja työnnä oikeille paikoill pistokkeeseen. Nyt sinulla on liitinnumerot 1 ja 2 myös selvillä sekä niiden lisäjohdot.
Juota(kutistesukka päälle) tai käytä kutisteabikojatkoja uuden johtosarjan liittämiseen b-pilarin piuhanpäihin. Laita sitä ennen uusi läpivientikumi b pilarin reikään. Työnnä jatkokohdat syvälle pilariin nikn että ölflexin harmaa kuori vain näkyy taitekohdassa. Jos teit oikein alkaa oven sähköt toimia.

Itselläni sähkölasi ei alkanut toimia vaikka moottorin liittimelle tuli virrat ihan oikean. Purin lasinnostajan ovesta pois. Eli porasin 5kpl pop-niittejä ja liu'utin nostajan irti ikkunan kiskosta.
Purin moottorin magneettiosan ja toinen hiili oli sulanut kiinni pitimeensä. Putsasin sen ja kasaan ja testaus irrallaan.
Hitsasin nostimen popniitinreikiin M5 mutteri ja kiinnitin nostimen niillä oveen. Ompa helpompi ensikerralla.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Tarez6
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 83
Liittynyt: 12 Heinä 2014, 12:47

Re: Zafira A(AstraG?) Takaoven sähkölasin korjausvinkki

Viesti Kirjoittaja Tarez6 »

Eli tuli kuntoon?
Vastaa Viestiin