Z18XER venttiilien nostimista

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
grimmari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 44
Liittynyt: 22 Huhti 2012, 08:30

Z18XER venttiilien nostimista

Viesti Kirjoittaja grimmari »

Moi!

Nyt on purettu astra H 2006 ja putsattu hydrauliset venttiilinnostajan kupit ja kasattu uudestaan. Nakutus jatkuu jonka takia siis alunperin remppaa alettu tekemään.
Kysyin neuvoa korjaamolta ja myös opel-huollosta. Opel vastasi että ko. autossa ei edes ole hydraulisia nostimia, päättelivät siitä kun sylinterikuppeja on ainakin 15 eri paksuista. Huoltokorjaamo, siis ei opel, jota suositeltiin sanoi soittaessa heti että siinä on hydrauliset nostimet. Kun kysyin miksi on eri kokoisia niin hän vastasi että ei osaa sanoa. Tarkistusohjeessa jonka löysin puhutaan myös välyksien mittauksesta joka ei taas sovi kylläkään hydraulisiin nostimiin. ohje löytyy http://workshop-manuals.com/vauxhall/as ... nd_adjust/
ja kohta 57 eteenpäin.

itse kokeilin mitata ja ainoastaan sen sylinterin josta nakutuskin kuuluu on 2 ja 10 venttiilissä välys eli sama sylinteri mutta imu ja pakopuolella vain toisessa venttiilissä,

Onko jollain tietoa, miksi nämä välykset mitataan ja kuuluisiko niitä ylipäätään olla välystä jos on hydrauliset nostimet?

Ari
Rak
'Senator'
'Senator'
Viestit: 823
Liittynyt: 13 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Re: Z18XER venttiilien nostimista

Viesti Kirjoittaja Rak »

Huoltokirjassahan se venttiilien säätö.mainitaan, taisi olla 150tkm kohalla.
Kovat nostajat erottaa alapuolelta, hydraulisissa venttilliin ottava vastinpinta eibole samaa puuta rungon kanssa.

Siksi pitää olla kovilla nostajilla välys että venttili sulkeutuu, liian iso välys aiheutttaa sitä naputusta.
Hydraulisäätimistä ei pitäsi välystä löytyä.

Sitä voi ite kukanenkin miettiä kumpi on todennäköisemmin oikeassa, merkkihuolto vai "Pärnänen" ;-)
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16108
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Re: Z18XER venttiilien nostimista

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Onkos tuossa öljynpaineella säätyvä venttiilien ajoitus? Jos on niin niiden kanavat ryytyy umpeen ja nokkapyörät alkaa kalkattaa.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
grimmari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 44
Liittynyt: 22 Huhti 2012, 08:30

Re: Z18XER venttiilien nostimista

Viesti Kirjoittaja grimmari »

On säätyvä ajoitus, tuota itsekkin epäilen
Vastaa Viestiin