jarruputket

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
velttoelin
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Marras 2015, 21:53

jarruputket

Viesti Kirjoittaja velttoelin »

2002 astrassa on etujarruputket aika happaman näköiset, onko kokemuksia putkien vääntämisestä kyseiseen autoon?
nimimerkillä , meenkö opel liikkeeseen ja ostan valmiiks väännetyt? :)
Avatar
seero
'Senator'
'Senator'
Viestit: 834
Liittynyt: 08 Huhti 2010, 20:05
Paikkakunta: oulu

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja seero »

Harvemmin valmiiksi väänneltyjä saa edes paikalleen jälkikäteen. Joko mittaat paikallaan vanhat putket, tai irrotat ne ja mittaat sitten. Sen jälkeen marssit tarvikevaraosia myyvään liikkeeseen ja ilmotat auton merkin, mallin ja putkien määrät pituuksineen. Ota vaikka varalta vielä yksi vanha nippa ja putken pää mukaan niin voit varmistaa oikean liitoksen.. Ne tekee sulle kupariputkesta oikean mittaset putket liitoksineen jotka on helppo tökkiä paikalleen ja taivutella paikan päällä sopiviksi.
Vectra B Sport 2.2 Y22DTR 2002, Vectra B 2.0 X20DTH 1998, Vectra B 2.0 X20DTL 1997, Astra F 1.7 TD 1997
Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.
tommihe
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 10 Marras 2015, 14:14

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja tommihe »

Itse väänsin kaikkiin nurkkiin uudet putket ja aikaa meni sellaiset 4 tuntia.
Ja ihan motonetistä metritavarana putkea sekä liittimet.

Ei tosiaankaan vaikeaa, mutta vie aikaa ja KÄRSIVÄLLISYYTTÄ :wink:
velttoelin
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Marras 2015, 21:53

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja velttoelin »

Thanx!
khokkanen
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 124
Liittynyt: 27 Touko 2010, 07:12

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja khokkanen »

Irrotin kuskin puolen etujarruputken, sain irti kolmessa osassa. Näistä sai vähän kuvaa kuinka mutkalle jarruputki menee. Tärkeää oli myös päissä olevien liittimien kierre.
Tämän jälkeen ostin mitatun rikkinäisen putken mittaisen varaosan. Mitta oli 1,2 metriä. Hinta oli noin 10 euroa. Asennuksessa meni noin 4 tuntia. Putki oli siis metritavaraa.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja TJT »

Itse koitin pari vuotta sitten calibraan metsästää valmiita putkia.
Yhtä vaille kaikki löytyi sinnepäin mittaisena ja tästä syystä katsoin parhaaksi ostaa kiepin kuparinikkeliputkea, nipat päihin ja jarruputkityökalun.
Saipahan just eikä melkein oikean mittaiset rännit, eikä aikaa mennyt edes kovinkaan paljoa.

Valmiilla liittimillä varustettu putki olisi meinaan ollut melko tuskainen tunkea konehuoneesta auton alle, kun menivät korin ja apurungon välistä.
Helpompaa oli puristaa putken pää lyttyyn, työntää alakautta konehuoneeseen ja vasta sitten laittaa nippa päähän.

E: jos yksi putki on vaihtokunnossa, niin alkaa yleensä muutkin olemaan...
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Opelasco
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1104
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 21:52

Re: jarruputket

Viesti Kirjoittaja Opelasco »

Yleensä kun jarruputkia tekee jälkikäteen,niin ilmanmuuta tekee pikkasen pidemmän,kuin se alkuperäinen oli (n.10cm lisää pituutta)...Ja ei sen tarvitse mennä millilleen sitä reittiä,mistä ovat tehtaalla ne laittaneet (Tehtaalla jarruputkistot asennetaan aika alkuvaiheessa,esim jos menee tankin yläpuolelta,tai etuapurungon ja korin välistä)...Kyllä sen jarruputken saa paikoilleen,vaikka nipat oliskin jo valmiiksi putken päissä :wink:
Vastaa Viestiin