Terve! Uutena OCF-foorumin käyttäjänä toivon ettette revi henkseleitä paskarajaan asti kun nyt uuden aiheen aloitin.

Mutta tosiaan ongelmani koskee uudehkoa ostostani vm. 1999 Astra G Caravan (100v-malli

), jonka pyyhkijät oireili jo ostopäätöstäni tehdessä. Tihkuasennolla pyyhkijät tekivät puolen työn, eli ala-asennosta nousi ylös, ja jymähti vähäksi aikaa sinne. Seuraavan "pyyhkäisyn" aikana ne putosi alas ja liike loppui taas vähäksi aikaa siihen. Tätä kun ajossa samalla seuraili, niin pyyhkijöiden välipysähdys aina vaihteli tuulilasin eri kohdissa. Noh, tätä on vielä pystynyt jotenkuten kestämään, koska seuraavalla nopeusasennolla on sitten päässyt nauttimaan Opelin mukavuuksista ilman ongelmia.

Viime viikolla sitten tuntui että ajonautinto sai yhtä kylmän vastaanoton kuin vaimokkeelta ryyppillan jälkeen makkarin ovella . Repsikan puoleinen pyyhkijä otti lopputilin kesken ajon ja mököttää kököttää hiljaa tuulilasin alalaidassa kun kuskin puoleinen pyyhkijä yrittää tehdä parhaansa että pysyttäisiin suurin piirtein ojien välissä. Onhan se siinä mielessä mukava ruisailla menemään kun kerrankin repsikan puolelta ei kuulu minkään valtakunnan kitinää. Mutta olisihan se silti mukava nähdä oikeallekkin, koska sekkään ei riitä syyksi jos sattuu anopin jalka jäämään eturenkaan alle
Joten kysymykseni kuuluu, missä vika? Itse olettaisin pyyhkijän mekanismiä, mutta muuan kaveri väittää sitä moottoriviaksi. Käsittääkseni venksuttimet toimivat yhdellä ja samalla moottorilla, niin ei kait se nyt voi olla mitenkään päin moottorissa vika. Ehdinkin taskulampun valossa vilkuilla, että mitenkäs sen muovin siitä pois saa, mutten siihenkään systeemiä löytänyt. Pittää vissiin sorkkaraudan kanssa murtautua, vai onko muita helpompia konsteja olemassa?
Kiitokset jo etukätteen
